Ostatnia akcja

Ostatnia akcja to również ostatnia szansa na zobaczenie wspaniałych aktorów sprzed lat w jednym filmie. Sporo ich tutaj – jest Jan Machulski, Barbara Krafftówna, Marian Kociniak, Alina Janowska i Wojciech Siemion, a także nieco młodsi Fronczewski, Pawlicki, Gorczyca, Chabior czy Zapała. To również historia przywracająca pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego w sposób, do jakiego przyzwyczaiły amerykańskie filmy. Mało historyczny, ale przepełniony szacunkiem.

Mateusz (Szymon MysłakowskiNieruchomy poruszyciel) jest kelnerem w jednym z lokali należących do szemranego mecenasa Szaro (Piotr FronczewskiNiezawodny system, Ciemno, prawie noc). Pewnego dnia wstawia się za kelnerką (Karolina GorczycaUltraviolet, Bodo) molestowaną przez jego ochroniarzy i w rezultacie wylatuje wraz z dziewczyną z pracy. A kiedy upomina się o zaległą pensję, zostaje dotkliwie pobity i ląduje w szpitalu.

I tu wkracza do akcji dziadek chłopaka, Zygmunt (Jan MachulskiVabank, 1409: Afera na zamku Bartenstein). Zirytowany bezczynnością policji skrzykuje swoich dawnych kolegów z powstania, beztroskiego Kotka (Marian KociniakNiebieskie jak Morze Czarne), sędziwego Czujnego (Lech OrdonWielka majówka), lękliwego Rotora (Witold SkaruchDwa księżyce), wreszcie Gogę (Barbara Krafftówna – Filip z konopi) i Dowgirda (Alina JanowskaWojna domowa). Sprawę zamierzają rozwiązać w tradycyjny sposób.

Ostatnia akcja mogłaby być lepszą komedią sensacyjną, mniej sztampową, za to bardziej dynamiczną i śmieszną. Mimo to ogląda się ją przyjemnie. Cała w tym zasługa aktorów, którzy przypominają widzom, że kiedyś naprawdę dobrze się w filmach grało. Obraz Michała Rogalskiego pozwala w nieco inny sposób spojrzeć na bohaterów powstania i jednocześnie inaczej spojrzeć na Warszawę. Miasto, które sporo się wówczas wycierpiało, ale dziś kwitnie.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy nieco retro
– Kochasz dawnych, często nieżyjących już aktorów

Odpuść sobie, jeśli:
– Lubisz wulgarny humor
– Nie cierpisz sztampy i schematów.

Michał Zacharzewski

Ostatnia akcja, 2009, reż. Michał Rogalski, wyst. Jan Machulski, Barbara Krafftówna, Marian Kociniak, Witold Skaruch, Lech Ordon, Alina Janowska, Wojciech Siemion, Szymon Mysłakowski, Piotr Fronczewski, Karolina Gorczyca, Antoni Pawlicki, Janusz Chabior, Marek Kalita, Sławomir Zapała

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

4 uwagi do wpisu “Ostatnia akcja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.