1409: Afera na zamku Bartenstein

Polskie kino offowe nie cieszy się wielkim zainteresowaniem. Niezależni twórcy kręcą filmy, ale później mało kto je ogląda. W efekcie nawet najciekawsze produkcje, obrazy takie jak Manna czy Dla Ciebie i Ognia, dla przeciętnego kinomana pozostają zagadką. Nie inaczej jest z 1409: Afera na zamku Bartenstein, całkiem przyzwoitą – jak na amatorów – parodią kina rycerskiego.

Tytułowy zamek Bartenstein leży gdzieś na rubieżach państwa krzyżackiego i stara się nie rzucać w oczy. Jego załoga preferuje spokojne i dostatnie życie od uczestniczenia w ciągłych wojnach z Polakami. Lokalny komtur Zygfryd (Jan MachulskiVabank) jest bowiem zdania, że podczas bitew łatwo jest zginąć, a jak ktoś zginie, to nie może żyć dalej. Dlatego żyje we względnej zgodzie z okolicznymi polsko-litewskimi partyzantami, nie najeżdża wiosek, nie pali pogańskich siół.

Kiedy nadchodzi czas wizytacji, na braci zakonnych pada blady strach. No bo jak tu się wykazać, skoro nie robi się nic? Zygfrydowi udaje się dogadać z przywódcą ruchu oporu, którego ludzie zgadzają się na jeden dzień zapełnić zamkowe lochy. Kiedy jednak rozchodzi się pogłoska, że mistrzowi krzyżackiemu ma towarzyszyć nuncjusz apostolski prowadzący śledztwo w sprawie niezgodnego z prawem traktowania chrześcijan, robi się gorąco. Zwłaszcza, że „pojmani” wcale nie chcą wrócić do lasu.

Znane nazwiska w obsadzie mogą mylić, podobnie zresztą jak animowane wstawki. W rzeczywistości film 1409: Afera na zamku Bartenstein powstał za niewielkie pieniądze i amatorskość realizacji czuć w wielu scenach. Niektóre z nich są słabo skadrowane, inne rażą sztucznością lub umownością spod znaku Monty Pythona. Dekoracje trudno nazwać efektownymi, a stroje dopracowanymi. Jednocześnie dialogi są nieodparcie śmieszne. Pomysłów rodem z parodii jest tu naprawdę dużo, odniesień do klasyki polskiej literatury też nie brakuje, choć mam świadomość, że dowcipy nie wszystkim będą się podobać. Życie. W końcu jedni lubią Allena, drudzy Pythona, a trzeci wiecznie ujaranego brata Ottona.

Zobacz, jeśli:
– Nie widziałeś jeszcze żadnej polskiej parodii
– Potrafisz docenić kino offowe
– Podobało ci się Dawno temu w Iłży

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz wysokiego poziomu realizacyjnego
– Głupich żartów nie lubisz

Michał Zacharzewski

1409: Afera na zamku Bartenstein, 2005, reż. Rafał Buks, Paweł Czarzasty, wyst. Tadeusz Szymków, Sławomir Wojciech Luto, Mikołaj Niakas, Borys Szyc, Marek Włodarczyk, Jan Machulski, Sylwia Gliwa, Jerzy Bończak, Joanna Brodzik, Maciej Damięcki, Marcin Dorociński, Andrzej Nejman

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

7 uwag do wpisu “1409: Afera na zamku Bartenstein

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.