Ultraviolet S01 (serial)

Wyjazdy bywają ciężkie. Powroty jeszcze bardziej. Dobrze wie o tym Ola Serafin (Marta NieradkiewiczSolid Gold), która z Londynu wróciła bez męża, z jedną tylko torbą. Zamieszkała w ciasnym mieszkanku matki (Agata KuleszaZimna wojna, Zabawa, zabawa) i zaczęła pracę dla ubera. Pewnego dnia zobaczyła dziewczynę spadającą z mostu. Także kogoś, kto mógł ją stamtąd zepchnąć. Jednak dla policji nie była osobą wiarygodną…

Pomysł na Ultraviolet nie jest specjalnie skomplikowany, ale przynajmniej oryginalny. Wymyśliła go Wendy West, która wcześniej pracowała przy Dexterze i Czarnej liście. Tym razem zainspirowała się książką Deborah Halber zatytułowaną The Skeleton Crew. Opisaną w niej grupę internetowych detektywów przeniosła jedynie w polskie realia. W efekcie Ola wraz z grupką e-znajomych, fanów kryminalistyki z grupy Ultraviolet, rozwiązuje zagadki kryminalne w Łodzi i okolicach.

Każdy z ekipy jest inny. Ola to dziewczyna, która działa w terenie. Jeśli trzeba, dojedzie, sprawdzi, pogada. Ma też wtykę na komendzie, Michała (Sebastian FabijańskiLegiony, Kamerdyner), który stara się ją trzymać z dala od kolejnych śledztw, ale zaskakująco często godzi się na współpracę. Do „fioletowych” należy też pracujący na lotnisku spec od bezpieczeństwa Tomek (Michał Żurawski(Nie)znajomi, 53 wojny), specjalizujący się w komputerach Piast (Viet Anh Do) oraz bliźniaczki prowadzące kanał na youtube (grane przez siostry Chapko).

Niemal każdy z dziesięciu odcinków opowiada inną historię. I to ciekawą, aktualną, nieźle poprowadzoną. Raz jest to inteligentny dom, który ugotował swojego właściciela, kiedy indziej prawicowy polityk znany z nieimigranckiej retoryki, któremu ktoś podłożył w biurze bombę. Pojawia się też groźna sekta, filmik z sieci przedstawiający trupa, wreszcie martwy dziennikarz śledczy walczący od lat z Kościołem. Każdą z tych spraw niby zajmuje się policja, ale to naginający prawo Ultraviolet pierwsi docierają do ich sedna.

Jasne, realizmu nie ma tu za wiele, logika też czasami gdzieś się gubi. To nie jest serial, który pokazuje prawdziwy świat, na ekranie króluje jego podkoloryzowana, dużo bardziej atrakcyjna wersja. Mnie to nie przeszkadza. Bohaterów Ultraviolet da się lubić, raz po raz pojawia się humor, skąpana w słońcu Łódź wygląda przyjemnie, a fabuła nie ma przestojów. Zupełnie czuć tu telewizyjnej biedy, jakże charakterystycznej niegdyś dla polskich produkcji. Jest za to przyzwoita zabawa.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kryminały
– Ciekawią cię oryginale śledztwa
– Też znasz w sieci grupę pasjonatów zbrodni

Odpuść sobie, jeśli:
– Szukasz realistycznego kryminału

Michał Zacharzewski

Ultraviolet, 2017, wyst. Marta Nieradkiewicz, Sebastian Fabijański, Michał Żurawski, Karolina Chapko, Paulina Chapko, Viet Anh Do, Bartłomiej Topa, Agata Kulesza, Marek Kalita

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

3 uwagi do wpisu “Ultraviolet S01 (serial)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.