Niezawodny system

Pamiętam, że gdy po raz pierwszy obejrzałem Niezawodny system, poczułem smutek. Świat staruszki z tego filmu odchodzi już do przeszłości. Coraz mniej jest takich domów, takich ludzi, takich rozmów. Mam bowiem wrażenie, że teraz starzeje się inne pokolenie. Już nie tak piękne. A może się mylę i to wiek dodaje ciepła, dystansu, ironii, nobliwości?

Maria (Alina JanowskaOpowieści niezwykłe. Pożarowisko) tylko na pozór prowadzi zwykłe życie starszej pani. Opiekuje się dzieckiem swojej wiecznie zapracowanej sąsiadki i niezobowiązująco flirtuje z sąsiadem (Wojciech SiemionPrzedwiośnie, Filip z konopi). Przede wszystkim jednak stara się odzyskać cenną rodzinną pamiątkę. Oczywiście z emerytury nigdy nie uzbiera odpowiedniej sumy, dlatego zaczyna grać w kasynie. Zostaje nałogową hazardzistką, bo oczywiście ma swój własny, „niezawodny” system.

Debiut fabularny Izabeli Szylko powstał zapewne na fali sukcesu Pora umierać. W obu tych produkcjach pojawiają się dość podobne postacie starszych, ciepłych pań, które nie dają sobie łatwo w kij dmuchać, wciąż tryskają energią i na własnych zasadach korzystają z życia. Obie też stawiają na nostalgiczny, ciepły klimat. Tyle że w Niezawodnym systemie zawodzi niekiedy logika. Wiele rozwiązań fabularnych wydaje się naciąganych. Trudno je „kupić”, włącznie z tytułowym systemem.

Alina Janowska i Wojciech Siemion już nie żyją. Ten film zajmuje ostatnie miejsce w ich filmografii i chociażby dlatego stanowi przyjemną dla oka pamiątkę po aktorach, którzy przez całe dziesięciolecia bawili widzów. Szkoda, że nie jest ciut lepszy.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy o dziarskich staruszkach
– Cenisz Alicję Janowską czy Wojciecha Siemiona

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz, gdy łapią cię na nostalgii
– Hazard traktujesz bardzo serio

Michał Zacharzewski

Niezawodny system, 2008, reż. Izabela Szylko, wyst. Alina Janowska, Wojciech Siemion, Szymon Bobrowski, Katarzyna Cynke, Piotr Fronczewski, Władysław Kowalski, Sławomir Orzechowski

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

3 uwagi do wpisu “Niezawodny system

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.