Z odzysku

Z odzysku to jeden z tych filmów, które pokazują Polskę jako kraj smutny, wręcz beznadziejny. Brudny, brzydki, zamieszkany przez okropnych ludzi. Aż się chce brać nogi za pas. Wiać do Reichu albo nawet Lądka. Sławomirowi Fabickiemu taka stylizacja pomaga w stworzeniu uniwersalnej opowieści, którą dobre przyjęto także poza granicami naszego kraju.

Wojtek (Antoni PawlickiOstatnia akcja, Proceder) mieszka gdzieś na Śląsku. Ma dziewiętnaście lat i niezbyt ciekawe perspektywy. Związał się ze starszą od siebie Ukrainką, Katią (Nataliya Vdovina), która samotnie wychowuje syna. Jest tutaj nielegalnie i nie ma stałej pracy. Wojtek chce jej pomóc, dlatego z polecenia dziadka (Jerzy Trela – Być jak Kazimierz Deyna) podejmuje pracę w rzeźni. Pewnego dnia zwraca na niego uwagę lokalny biznesmen (Jacek BraciakPod Mocnym Aniołem) i proponuje mu pracę przy odzyskiwaniu długów.

To oczywiście nie jest legalna praca. Trzeba dopaść dłużnika, dać mu w pysk, zmusić do spłaty należności, co nie podoba się Katii. Ale czy Wojtek ma jakąkolwiek alternatywę? W tą beznadzieję wpisują się kolejne sceny. Gołe drzewa, zadeptane trawniki, walające się dookoła śmiecie, chłodne, wręcz zimne kolory sączące się z kolejnych kadrów. Nieciekawe blokowiska, stare samochody, no i paskudni ludzie, skundleni, przegrani, lub dla odmiany bezwzględni i okrutni.

Z odzysku jest filmem mocnym i poruszającym. Nie bez powodu w 2006 roku kandydował do Oskara. Nominacji nie zdobył, jednak spodobał się za Wielką Wodą. Tamtejsi dziennikarze chwalili naturalistyczne aktorstwo i dylematy, które postawił przed bohaterami Fabicki. Bo w odróżnieniu od wielu współczesnych filmów to nie jest film o niczym. To film o życiu w tej Polsce, której na co dzień było nigdzie nie widać…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz tematykę społeczną w kinie
– Potrafisz docenić trudne, realistyczne produkcje

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie chcesz widzieć Polski brudnej, beznadziejnej, okrutnej
– Masz dość Śląska w polskim kinie. Gdzie choćby Kaszuby?

Michał Zacharzewski

Z odzysku, 2006, reż. Sławomir Fabicki, wyst. Antoni Pawlicki, Jacek Braciak, Michał Filipiak, Nataliya Vdovina, Wojciech Zieliński, Jerzy Trela, Dimitrij Mielniczuk, Andrzej Mastalerz, Adam Baumann

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

3 uwagi do wpisu “Z odzysku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.