Do utraty sił

Filmy o bokserach są na ogół proste jak budowa cepa. Oto typowe zero dzięki ciężkiemu treningowi i licznym wyrzeczeniom wspina się na top. Jego finałowa walka nie jest więc tylko zwycięstwem na niepokonanym wydawałoby się przeciwnikiem, ale również triumfem woli ducha. Dowodem na to, że w życiu wszystko jest możliwe.

Do utraty sił do pewnego stopnia odwraca ten schemat. Billy Hope (Jake GyllenhaalZwierzęta nocy, Life) znajduje się na bokserskim topie. Toczy wycieńczające i krwawe pojedynki, z których zawsze jednak wychodzi zwycięsko. Ponosi jednak tego konsekwencje. Coraz wolniej kojarzy, mówi bełkotliwie, nie radzi sobie z życiem. Gdyby nie pomoc pięknej żony, pewnie wykoleiłby się gdzieś na zakręcie. I oto pewnego dnia owa żona ginie postrzelona w bójce, którą Billy wywołuje.

Mężczyzna stacza się. Pije, traci pieniądze, myśli o samobójstwie. Kompletnie nie radzi sobie w  opiece nad córeczką. Otrzeźwienie przychodzi, kiedy traci dom, a opieka społeczna zabiera mu na miesiąc dziewczynkę. Billy zaczyna rozumieć, że musi stanąć na nogi, by odzyskać to, co dla niego najważniejsze. Naprawić swoje życie. Z prośbą o pomoc zwraca się do legendarnego trenera (Forest WhitakerNowy początek, Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie). Ten jednak upiera się, że szkoli jedynie amatorów.

Reszty można się domyśleć – pod względem fabularnym Do utraty sił to festiwal klisz. Pierwsza część filmu, ta dramatyczna, jest niewątpliwie oryginalna, ale też ciężkawa. Historia rozpędza się dopiero, gdy wraca na sprawdzone tory, a Billy zaczyna przygotowywać się do kolejnego pojedynku. Jednak obraz Fuquy (Siedmiu wspaniałych, Bez litości) ma kilka innych atutów. To przede wszystkim świetna kreacja Gyllenhaala jako bezradnego chwilami ojca oraz widowiskowe sceny walk.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kino bokserskie
– Oraz dramaty rodzinne
– A miłość ojcowsko-córczyna cię rozczula

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz mordobić i krwi
– Ani schematów obskoczonych już ze sto razy

Michał Zacharzewski

Do utraty sił, Southpaw, 2015, reż. Antoine Fuqua, wyst. Jake Gyllenhaal, Rachel McAdams, Forest Whitaker, Oona Laurence, 50 Cent, Skylan Brooks, Victor Ortiz

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

7 uwag do wpisu “Do utraty sił

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.