Pod ochroną (1999)

Telewizyjny dramat kryminalny Pod ochroną zebrał całkiem przyzwoite recenzje. To wiarygodna  historia członka bostońskiej mafii, któremu grozi śmierć z rąk dawnych współpracowników. Bobby (Tom SizemorePearl Harbor, Mroki pamięci) przyjmuje propozycję FBI i zgadza się zostać świadkiem koronnym. Tak kończy się wiele hollywoodzkich filmów. Pod ochroną dopiero się jednak zaczyna.

Bobby razem ze swoją żoną, Cindy (Mary Elizabeth MastrantonioRobin Hood: Książę złodziei), oraz marzącym o studiach na Harvadzie synem (Shawn Hatosy), zostaje objęty programem ochrony świadków koronnych. Kolejnych pięć dni spędzają z agentem Beckiem (Forest WhitakerDo utraty sił, Czarna pantera). Czekają na swoje nowe tożsamości oraz lokum w Seattle, do którego zostaną przeniesieni. Muszą poradzić sobie bez dawnych pieniędzy, starych przyjaciół, kontaktów z krewnymi. Nawet bez ukochanych zwierząt…

I właśnie o tych trudach życia z nową tożsamością opowiada film Richarda Pearce’a. Siłą rzeczy Bobby zastanawia się, czy podjął dobrą decyzję. Niby zapewnił bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie, ale musi zderzyć się z jej konsekwencjami! Całkowita zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń nie będzie dla niego prosta, zwłaszcza że lista zakazów okaże się dłuższa niż się spodziewał. Do tego dojdzie strach. W końcu jeden drobny błąd i się zdradzi, a to może zakończyć się tragicznie.

Krytycy po premierze porównywali film z serialową Rodziną Soprano. Chwalili świetną rolę Toma Sizemore’a (nominacja do Złotego Globu) oraz subtelną Foresta Whitakera. W sumie nic dziwnego. Pod ochroną stanowi wiarygodny portret rodziny, która znalazła się na rozdrożu. Pytanie, czy w ogóle przetrwa tę próbę, pozostaje aktualne aż do samego końca.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kino gangsterskie
– Nie oczekujesz po tym filmie strzelanin i mordobicia

Odpuść sobie, jeśli:
– Kino gadane cię nie kręci
– Nie uznajesz instytucji świadka koronnego za rozwiązanie sprawiedliwe

Michał Zacharzewski

Pod ochroną, Wintess Protection, 1999, reż. Richard Pearce, wyst. Tom Sizemore, Forest Whitaker, Jim Metzler, William Sadler, Mary Elizabeth Mastrantonio, Shawn Hatosy, Skye McCole Bartusiak, Greg Pitts

Ocena: 5,5/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.