Get Rich or Die Tryin’

Jeśli to „mroczny obraz gangsterski z czarnej dzielnicy”, to ja jestem miś koala. Get Rich or Die Tryin’ miał być częściowo autobiograficzną opowieścią o młodości 50 Centa, niezwykle popularnego amerykańskiego muzyka, który przez lata uparcie lansował się na przestępcę i szumowinę. Nie zawsze robił to przekonywująco, czego najlepszym dowodem jest ten właśnie film.

Marcus Greer (50 Cent Do utraty sił) wychował się w marnej dzielnicy, a jego matka zginęła, kiedy miał osiem lat. Siłą rzeczy junior szybko zrozumiał, jak ważne są w życiu pieniądze oraz w jaki sposób można je szybko zarobić. Dał się wciągnąć w handel narkotykami, zaczął traktować Dr Majestica (Adewale Akinnuoye-Agbaje Thor: Mroczny świat) jak wzór i ojca, którego na dobrą sprawę nie miał. Otrzeźwienie przyszło, kiedy wylądował w więzieniu.

Nawet jeśli brzmi to ciekawie, to Get Rich or Die Tryin’ nie porywa. Przede wszystkim zbyt mocno przypomina inne produkcje o trudach życia w czarnej dzielnicy i tym samym nie mówi kompletnie nic nowego na zadany temat. Zamiast zaskakiwać, proponować nowe spojrzenie na problem albo przynajmniej stawać celną diagnozę, ogranicza się do opowiadania wtórnej historii, którą sam 50 Cent wydaje się być znudzony. Jego bohaterowi brakuje zresztą charyzmy, a najsłabiej wypada w… scenach rapowania.

Film 50 Centa od razu przywołuje na myśl 8 milę. Niestety, nie gra w tej samej lidze. Dzieło Eminema poruszało i rezonowało, a przede wszystkim przekonywało. Get Rich or Die Tryin’ wydaje się sztuczną bajką z nieprzekonywującym bohaterem. Obraz tylko udaje, że niesie głębsze treści, w rzeczywistości zaspakaja ego tak samego muzyka, jak i jego fanów, przekonanych o własnej znajomości życia w getcie…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz 50 Centa
– Kochasz rap w każdej postaci

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na nową 8 milę

Michał Zacharzewski

Get Rich or Die Tryin’, 2005, reż. Jim Sheridan, wyst. 50 Cent, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Joy Bryant, Omar Benson Miller, Tory Kittles, Terrence Howard, Ashley Walters, Viola Davis, Paulino Nunes, Tig Fong, Bill Duke, Marcel Jones, Wes Williams, Walter Alza, Benz Antoine, Pedro Miguel Arce, Russell Hornsby, Malik Barnhardt, Leon, Frank Pellegrino, Malcolm Goodwin

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.