Sherlock Holmes (2009)

Jeden z najbardziej brytyjskich reżyserów – Guy Ritchie – nakręcił film o jednym z najbardziej brytyjskich detektywów. Do roli Sherlocka Holmesa wybrał jednak Amerykanina, Roberta Downeya Jr, za którym brytyjska prasa nigdy nie przepadała. „Doktor Watson jest już na szczęście nasz”, pisały niektóre lokalne serwisy, wyraźnie niezadowolone z efektów castingu. Jednocześnie chwaliły reżysera, że tak daleko odszedł od ugładzonego wizerunku detektywa-dżentelmena.

Bo Holmes (Robert Downey JrPowrót do szkoły, Iron Man 2) u Conan Doyle’a wcale nie jest nudnym dżentelmenem. Nie jest też nim u Ritchiego. Okazuje się kokainistą, pięściarzem, awanturnikiem, choć przede wszystkim genialnym detektywem. Razem z doktorem Watsonem (Jude Law Wróg u bram, Droga do zatracenia) doprowadza do aresztowania Lorda Blackwooda (Mark Strong Zielona latarnia, Tristan i Izolda), mordercy co najmniej pięciu kobiet. Kilka miesięcy później Blackwood zostaje skazany na stryczek. Tuż przed śmiercią zapowiada Holmesowi, że zginie jeszcze kilka osób…

Film stoi kreacją Downeya Jr. Jego Holmes jest niepokorny, zbuntowany i bezczelny, nie do końca panujący nad sobą. W sposobie, w jaki patrzy na życie, przypomina trochę wcześniejszego o rok Iron Mana. Ma podobny dystans do siebie i do świata, słabość do wyjątkowej kobiety (Rachel McAdamsI że cię nie opuszczę, Do utraty sił), talent do pakowania się w kłopoty. Niby kieruje się w życiu intelektem, ale jest też człowiekiem czynu, szalonym awanturnikiem. Watson pozornie do niego nie pasuje, ale dopełnia go tak, jak dopełniają się bohaterowie policyjnych filmów kumplowskich.

A wszystko to pachnie filmami Guya Ritchiego. Czuć tu bowiem jego charakterystyczny, brudny styl ulicy, który dodaje opowieści uroku. Trochę traci na tym wątek detektywistyczny, bo mimo kilku efektownych pokazówek Sherlock Holmes nie jest wybitnym kryminałem, a chwilami niepotrzebne fajerwerki zbliżają go do głupawego kina przygodowego. Trzeba zaakceptować taką konwencję i po prostu bawić się. Zapewniam, że jest przy czym.

Zobacz, jeśli:
– Uwielbiasz kino Ritchiego
– Kochasz Downeya jr
– Nie szukasz tu nudnawego dżentelmena Holmesa

Odpuść sobie, jeśli:
– Wkurza cię, że Ritchie robi wszystkie filmy na jedno kopyto
– Liczysz na inteligentną zagadkę, a nie pościgi i bójki

Michał Zacharzewski

Sherlock Holmes, 2009, reż. Guy Ritchie, wyst. Robert Downey Jr., Jude Law, Rachel McAdams, Mark Strong, Hans Matheson, Robert Maillet, David Garrick, Clive Russell, Geraldine James, James A. Stephens, Kelly Reilly, William Hope, James Fox, William Houston, Eddie Marsan, Andrew Brooke, Ky Discala, Tom Watt, Ned Dennehy

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

Reklama

3 uwagi do wpisu “Sherlock Holmes (2009)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.