Dług (2010)

To nie jest polski Dług. To Dług amerykański. W dodatku bazujący na izraelskim thrillerze również zatytułowanym Dług. Opowieść – fikcyjna, dodajmy od razu – dotyka problemu rozliczeń z nazistowskimi zbrodniarzami wojennymi oraz decyzji, jakie musieli podejmować ścigający ich agenci. A nie zawsze były one słuszne. Nie zawsze też były odważne.

W latach sześćdziesiątych Izrael polował na hitlerowców. Wysyłał ich tropem młodych, świetnie wyszklonych ludzi, przede wszystkim wiernych krajowi. Tak było w 1965 roku, kiedy Rachel (Jessica ChastainCrimson Peak, To: Rozdział 2) pojawiła się we Wschodnim Berlinie. Dołączyła do działających już tam agentów, Davida (Sam WorthingtonThe Titan, Avatar) i Stefana (Marton CsokasxXx, Niesamowity Spider-Man 2), podążających tropem „chirurga z Birkenau”.

To pierwsza płaszczyzna czasowa filmu. Druga rozgrywa się w 1997 roku. Rachel (Hellen MirrenSkarb narodów 2, Anna), David (Ciarán Hinds – Rzym, Droga do zatracenia) i Stefan (Tom WilkinsonPatriota, Mission Impossible 4) są już dojrzałymi ludźmi o ustabilizowanej pozycji, bohaterami akcji sprzed trzydziestu lat. Sęk w tym, że skrywają pewną tajemnicę, która może wkrótce wyjść na jaw i skompromitować ich w oczach opinii publicznej. Także ich bliskich, rodzin, dzieci.

John Madden nakręcił mroczny, duszny film. Nastrojowy, chociaż nie bardzo emocjonujący. Przede wszystkim zapomniał umieścić w nim choć kilka osób, które dałoby się polubić. A kiedy nie ma komu kibicować, losy bohaterów stają się obojętne. Dobrze, że aktorzy stają na wysokości zadania, a i realizacyjnie Dług może się podobać. To ciekawa historia. Niebanalna. Tylko że powstał na jej podstawie co najwyżej niezły film.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz opowieści o agentach
– Interesujesz się polowaniami na nazistów

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz historii prawdziwej

Michał Zacharzewski

Dług, The Debt, 2010, reż. John Madden, wyst. Helen Mirren, Jessica Chastain, Ciarán Hinds, Sam Worthington, Tom Wilkinson, Marton Csokas, Jesper Christensen, Brigitte Kren, Romi Aboulafia, Jonathan Uziel

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD

2 uwagi do wpisu “Dług (2010)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.