Patriota (2000)

Początkowo chciałem napisać, że Patriota to dość nietypowy obraz w filmografiach tak Mela Gibsona, jak i Rolanda Emmericha. Pierwszy zasłynął komediami sensacyjnymi i brutalnym kinem akcji, drugi spektakularnymi widowiskami science-fiction. Żaden z nich nie zerkał zbyt często w przeszłość… Uświadomiłem sobie jednak, że dziś mało kto interesuje się przeszłością. Filmy takie jak Patriota pozostają rzadkością. Należy się cieszyć, że w ogóle powstają.

Ameryka Północna, druga połowa XVIII wieku. Kapitan Benjamin Martin (Mel GibsonPtaszek na uwięzi, Pasja), weteran wojny francusko-indiańskiej, samotnie wychowuje siedmioro dzieci. Żyje z niewielkiej farmy, na której zatrudnia byłych niewolników. Pewnego dnia zostaje wezwany na wybory do zgromadzenia Karoliny Południowej. Obawia się kolejnej wojny, tym razem z Anglikami, i dlatego stara się zachować neutralność. Tymczasem jego najstarszy syn Gabriel (Heath Ledger) wbrew jego woli wstępuje do armii. Uważa taką postawę za patriotyczną.

Ciężko ranny, rozczarowany kolejnymi przegranymi bitwami, wraca do domu dwa lata później. Radość ojca nie trwa długo – wkrótce Gabriel zostaje schwytany przez Brytyjczyków, uznany za szpiega i skazany na śmierć przez powieszenie. Zapobiec temu stara się jego brat, Thomas (Gregory Smith). Swoją decyzję przepłaca życiem. Benjamin Martin zmuszony jest stanąć do walki z agresorami. O neutralności, której tak bardzo pragnął, musi zapomnieć.

Historia w Patriocie została tak napisana, żeby za patriotyzm uznać wzajemne wyżynanie się. W dodatku Emmerich tradycyjnie już łączy sceny widowiskowe z tymi pełnymi patosu. Niektóre dialogi brzmią więc sztucznie, żeby nie powiedzieć śmiesznie. Ale film broni się. Imponuje swym rozmachem, widowiskowymi scenami masowymi, ale też sprawną reżyserią, dobrym tempem, wyrazistymi postaciami. Pozazdrościć Amerykanom, że mają tak widowiskowe lekcje historii. Nasze Legiony – choć pod wieloma względami udane – to jednak nie ten kaliber…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kino historyczne
– Chcesz poznać lepiej dzieje USA

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie oglądasz filmów z antysemitami w rolach głównych
– Nie oglądasz filmów z damskimi bokserami w rolach głównych
– Czekasz, aż Gibson nakręci wreszcie obiecany film o Polakach

Michał Zacharzewski

Patriota, The Patriot, 2000, reż. Roland Emmerich, wyst. Mel Gibson, Heath Ledger, Joely Richardson, Jason Isaacs, Trevor Morgan, Bryan Chafin, Beatrice Bush, Skye McCole Bartusiak, Rene Auberjonois, Tchéky Karyo, Tom Wilkinson, Chris Cooper, Leon Rippy, Mika Boorem, Logan Lerman, Adam Baldwin, Gregory Smith, Lisa Brenner, Donal Logue

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

5 uwag do wpisu “Patriota (2000)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.