Poradnik pozytywnego myślenia

Kiedyś mówiło się, że gwarantowanym sposobem na wywalczenie nominacji do Oskara jest wcielenie się w wariata. Coś w tym jest. W tym roku dużo mówi się przecież o Jokerze, a rok temu nagrodę zgarnęła Olivia Colman z Faworyty. Poradnik pozytywnego myślenia przyniósł wyróżnienie Jennifer Lawrence. O nagrodę otarł się też partnerujący jej Bradley Cooper, a także – już w rolach drugoplanowych – Robert de Niro i Jacki Weaver.

Po ośmiu miesiącach Patrizio Solitano Jr. (Bradley CooperPrzemytnik, Narodziny gwiazdy) wychodzi z zamkniętego szpitala psychiatrycznego. Trafił tam za zaatakowanie kochanka swojej żony. Teraz czuje się lepiej i wierzy, że jest w stanie odzyskać swoją ukochaną. Nie przyjmuje do wiadomości tego, że kobieta próbuje na nowo ułożyć swoje życie. Rodzice – uzależniony od hazardu ojciec (Robert de NiroJoker, Człowiek mafii) oraz zmęczona życiem matka (Jacki Weaver – Wdowy, Magia w blasku księżyca) – próbują roztoczyć nad nim opiekę, jednak nie jest to proste. Pat zmaga się bowiem z chorobą dwubiegunową.

Na obiedzie u kumpla Ronniego (John OrtizSzybcy i wściekli 6, Bumblebee) mężczyzna poznaje Tiffany (Jennifer LawrenceCzerwona jaskółka, Igrzyska śmierci), dziewczynę od dnia śmierci męża cierpiącą na niezidentyfikowaną chorobę psychiczną. Szybko znajdują wspólne tematy do rozmowy, jednak kiedy ta proponuje wspólne spędzenie nocy, błyskawicznie się wycofuje i od tej pory stara się trzymać od niej z daleka. Tiffany nie poddaje się jednak…

Choć temat wydaje się poważny, Poradnik pozytywnego myślenia pozostaje komedią. Komedią, która chwilami chwyta za serce, a przede wszystkim nie jest przerysowana. Pat tylko chwilami zachowuje się jak wariat, wpada w szał szukając zaginionej kasety albo rozczarowany zakończeniem powieści Hemingwaya wyrzuca ją za okno. Na co dzień jest normalnym, może tylko nieco dziwacznym facetem, który stara się jakoś żyć. Biega, by odzyskać formę, a chcę ją odzyskać, by ponownie oczarować żonę. Niegłupi plan jak na „wariata”.

Prócz głównego wątku – pary ludzi z problemami, pomiędzy którymi zaczyna iskrzyć – pojawiają się inne, lepsze lub gorsze wątki. O ile ten z kolegą Pata ze szpitala, Dannym (Chris TuckerKasaMowa, Godziny szczytu), wydaje się zbędny, to rozkochany w footballu i hazardzie ojciec chłopaka jest postacią co najmniej interesującą. To typ, który gotowy jest uzależnić całe swoje życie od wyniku meczu, a jednocześnie w dość niezgrabny sposób szuka w transmisjach sportowych sposobu na odbudowanie rodziny, zbliżenie się do syna.

Poradnik pozytywnego myślenia to film co najmniej dobry. Nakręcony z werwą, dynamicznie zmontowany, z ciekawie pracującą kamerą. Opowiada ciekawą historię i aktorsko błyszczy. Wątpię jednak, by kiedykolwiek dorobił się statusu arcydzieła. Prędzej ludzie o nim zapomną, tak jak o Kształcie wody…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz ambitne komedie
– Kręcą cię dobre role

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz poruszającego wyciskacza łez
– Liczysz na porady, jak myśleć pozytywnie

Michał Zacharzewski

Poradnik pozytywnego myślenia, Silver Linings Playbook, 2012, reż. David O. Russell, wyst. Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert de Niro, Jacki Weaver, Chris Tucker, Anupam Kher, John Ortiz, Julia Stiles

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.

7 uwag do wpisu “Poradnik pozytywnego myślenia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.