Siła i honor

Ta historia wydarzyła się naprawdę. Carl Brashear został pierwszym czarnoskórym zawodowym nurkiem w historii Stanów Zjednoczonych. Sukces swój okupił wieloma upokorzeniami i tytanicznym wręcz wysiłkiem. Poświeceniem i utratą zdrowia. Film Siła i honor uświadamia, że zasady gry nie były wówczas dla wszystkich równe i nazywano to „normalnością”.

Carl (Cuba Gooding Jr.Epidemia, Maczeta zabija) wychował się w rolniczym Kentucky, jednak od dzieciństwa wiedział, że praca na roli nie jest dla niego. W 1948 roku – po osiągnięciu pełnoletniości – wstąpił do marynarki wojennej. Służył na USS Hoist jako kucharz. Zainspirowany odwagą jednego ze swoich towarzyszy, postanowił zostać zawodowym nurkiem wojskowym. Problem w tym, że do szkoły nurków przyjmowano tylko białych. A Carl był czarnoskóry…

Na Siłę i honor można spojrzeć z dwóch perspektyw. Pierwsza pokaże sprawnie wyreżyserowany i jednocześnie wzruszający film o człowieku, który musiał poświęcić wiele, by spełnić swoje marzenia i potwierdzić swoją wartość. Druga nie pozwoli przeoczyć sporej dawki patosu i niekiedy taniej gry na emocjach. Nie twierdzę, że emocje są złe, ale tu wywołuje się je w bardzo szablonowy sposób – przerysowując poszczególne sceny i wydarzenia.

Uwagę zwraca aktorstwo. Robert De Niro (Wściekły byk, Poradnik pozytywnego myślenia) w roli jednego z wykładowców jest niemal bezbłędny i nie pozostawia człowieka obojętnym. Cuba Gooding Jr wciąż jeszcze gra dobrze, a na drugim planie błyszczy Charlize Theron (Gorący temat, Niedobrani). Siła i honor nie jest filmem idealnym, ale też nie jest produkcją, obok której przechodzi się obojętnie. Pokazuje życie niezwykłego człowieka… Takie historie mają swoją wartość.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz historie prawdziwe
– Interesujesz się nurkowaniem

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz patosu w kinie
– Nie lubisz historii o rasizmie w USA

Michał Zacharzewski

Siła i honor, Men of Honor, 2000, reż. George Tillman Jr., wyst. Robert De Niro, Cuba Gooding Jr., Charlize Theron, Aunjanue Ellis, Hal Holbrook, Michael Rapaport, David Keith, Holt McCallany, Powers Boothe, Joshua Leonard

Ocena: 6,5/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

6 uwag do wpisu “Siła i honor

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.