Wszystko to, co wyjątkowe – Matthew Quick

Matthew Quick, autor Poradnika pozytywnego myślenia, w wydanej w 2016 roku powieści Wszystko to, co wyjątkowe opowiada historię wrażliwych nastolatków zakochanych w pewnej powieści. Snuje tę historię ze swadą, nie szczędząc bohaterom problemów, a nam literackiej magii. W efekcie bohaterów się lubi, a w książkach można się wręcz zakochać…

Nanette jest dobrą uczennicą i gwiazdą licealnej drużyny piłkarskiej, w dodatku lubi książki. Pewnego dnia jej ulubiony nauczyciel dale jej w prezencie wyjątkową książkę, Kosiarza balonówki. Powieść mienia życie dziewczynki. Zachęca ją do myślenia, do buntu, do mówienia tego, co naprawdę myśli. W dodatku jej autor mieszka stosunkowo niedaleko i okazuje się sympatycznym starszym panem. Ma tylko jedną wadę. Z jakichś powodów nie chce rozmawiać o swojej powieści…

Wszystko to, co wyjątkowe nie jest trudną lekturą. Książkę napisano z humorem, okraszając ją sporą ilością dialogów. Płynie się przez nie z łatwością, mimo że bohaterowie lekko nie mają. Nanette czeka bowiem to, co wielu nastolatków. Pierwsza miłość, problemy rodzinne, konieczność zadecydowania o swoim dalszym życiu. Żółw. Wspomniany bunt i potrzeba oderwania się od dawnych znajomych. W końcu przecież każdy w pewnym momencie dryfuje w inną stronę. Fajni okazują się niefajni, a niefajni – fajni.

Z tego, co słyszałem i co czytam w internetach, Wszystko to, co wyjątkowe bardziej trafia do ludzi dorosłych niż samych nastolatków. Być może przez pokłady nostalgii, tęsknotę za młodością, szwędaniem się, czasem na rozmyślanie o życiu. A może po prostu dlatego, że to książka niegłupia, dająca do myślenia. A który młody człowiek chce myśleć w dobie Instagrama?

Joel

Wszystko to co wyjątkowe
Tytuł oryginału: Every Exquisite Thing
Autor: Matthew Quick
Przekład: Krzysztof Obłucki
Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Polub nas na Facebooku i Twitterze.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.