Najmro. Kocha, kradnie, szanuje

Zdzisław Najmrodzki dorobił się w PRL-u miana „Króla Złodziei” i „Mistrza Ucieczek”. Pierwszy raz siedział za pobicie, później głównie za kradzieże. Obrabiał Peweksy i kradł polonezy, ale do historii przeszedł dlatego, że aż 29 razy wymykał się nieudolnej milicji obywatelskiej. Zwiewał z więzień i konwojów, z komisariatów i aresztów. Na wolności nie przestawał imprezować, widywano go w najlepszych restauracjach i najdroższych samochodach. Dzięki nim stał się legendą jeszcze za życia, a film Najmro. Kocha, kradnie, szanuje tę legendę kultywuje i w ugładzonej wersji przypomina młodszemu pokoleniu.

Osią fabularną pełnometrażowego debiutu Mateusza Rakowicza jest uczucie, jakim Najmro (Dawid OgrodnikRojst, Dzień czekolady) obdarza Tereskę (Marta Wągrocka), przypadkowo poznaną młodą pracownicę warszawskiego kina Tęcza. Niby szarą myszkę, a w rzeczywistości twardo stąpającą po ziemi kobietę, która dokładnie wie, czego chce. A chce, by jej ukochany rzucił niebezpieczny „zawód” i spróbował normalności. Nie chce związać się z kimś, kto następnych dziesięć lat spędzi w więzieniu.

Bo Najmro wciąż kradnie. Razem ze swoją bandą obrabia Peweksy metodą „na plakat”, a potem przerzuca się na wspomniane polonezy. Choć ma na karku zawziętego glinę (Robert WięckiewiczPod Mocnym Aniołem, Dom zły), działa z rozmachem. Jest przystojny, przebojowy, inteligentny, romantyczny. Potrafi się bawić. No i ma poczucie humoru, bo Najmro. Kocha kradnie szanuje to również komedia. Taka polska, nieco przaśna odpowiedź na kino Guya Ritchiego.

Z filmami Ritchiego łączy ten obraz dynamiczny montaż, zaburzenia chronologii, wreszcie cała masa meta-linków, od plakatów z kultowej Klątwy Doliny Węży po nieśmiertelne standy z Bogusławem Lindą z Psów. Do tego dochodzi podobne prowadzenie aktorów. Najmro w wykonaniu Ogrodnika balansuje gdzieś na granicy parodii PRL-owskiego cwaniaczka i lowelasa, błyszczy – zwłaszcza po przemianie – Antos (Jakub Gierszał Sala samobójców, Najlepszy), śmieszy nieudolny śledczy Ujma (Rafał Zawierucha Jack Strong, Król życia).

Wrażenie robi również bardzo spójna, wizualna strona Najmro. Kocha, kradnie, szanuje. Charakterystyczne kolory rodem ze starych zdjęć komunijnych i niesamowicie efektowne spowolnienia wyróżniają obraz Rakowicza na tle modnych dziś produkcji kręconych z sentymentu za PRL-em. Tu duże fiaty krążą po ulicach, mężczyźni noszą wąsy, a z głośników sączą się przeboje Andrzeja Zauchy czy Anny Jantar. Jasne, w przypominaniu minionych czasów twórcy Zupy nic poszli dużo dalej, ale za to film Rakowicz sprawdza się również jako kryminał.

Opowiadana historia wykorzystuje najważniejsze punkty na życiowej mapie prawdziwego Najmrodzkiego, resztę wypełniając bardzo przyjemną fikcją. Tak właśnie powinno być w dobrym kinie rozrywkowym. Oczywiście przy założeniu, że z szui, drania i złodzieja można zrobić pozytywnego bohatera. Prawdziwy Najmro fajnym facetem przecież nie był.

Zobacz, jeśli:
– Masz sentyment do schyłkowego PRL-u
– Lubisz zabawy formą

Odpuść sobie, jeśli:
– Szukasz prawdy o królu ucieczek
– Najmro obrobił kogoś z twojej rodziny

Michał Zacharzewski

Najmro. Kocha kradnie szanuje, 2021, reż. Mateusz Rakowicz, wyst. Dawid Ogrodnik, Marta Wągrocka, Robert Więckiewicz, Jakub Gierszał, Rafał Zawierucha, Sandra Drzymalska, Andrzej Andrzejewski, Dorota Kolak, Olga Bołądź, Artur Krajewski, Mikołaj Cieślak, Paweł Koślik, Barbara Wysocka, Grzegorz Falkowski, Izabela Dąbrowska, Michał Czachor, Barbara Jonak, Paweł Janyst, Jędrzej Bigosiński, Tomasz Sapryk, Jadwiga Wianecka, Robert Wabich, Olga Sarzyńska, Adam Cywka, Ryszard Jabłoński, Wiktor Korzeniewski, Mateusz Nędza

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.