Sala samobójców

Sala samobójców podzieliła publiczność. Wielu widzów zobaczyło w tym filmie siebie lub swoich przyjaciół i uznało go za najlepszy jak dotąd opis problemów, z jakimi ścierają się osoby młode.  Po premierze nie brakowało jednak głosów, że film Jana Komasy jest sztuczny i naciągany. W dodatku w przerysowany sposób opowiada o niewielkiej, nielubianej i w sumie mało reprezentatywnej dla całego pokolenia subkulturze emo.

Nietypowy dla polskiego kina jest już sam główny bohater. Dominik (Jakub GierszałNajlepszy, Moris z Ameryki) nie jest bowiem ani zahukanym nieudacznikiem, ani też zdolnym cwaniaczkiem sprowadzonym przez okoliczności na złą drogę. To dziecię bogatych, wiecznie zapracowanych rodziców. Dobrze ubrane i modnie obstrzyżone, mające atrakcyjną dziewczynę, lecz ostentacyjnie trzymające się na uboczu, żyjące w świecie nowoczesnych technologii. Pod wieloma względami wyróżniające się z tłumu szaraczków i między innymi dlatego będące obiektem ich drwin.

I to właśnie drwiny i upokorzenia, a także brak zainteresowania rodziców wpędza Dominika w depresję. Chłopak odmawia chodzenia do szkoły i przygotowywania się do matury. Zamyka się w swoim pokoju i całe dnie spędza w wirtualnych światach. To właśnie tam poznaje tajemniczą dziewczynę z podobnymi problemami, najwyraźniej zafascynowaną śmiercią. Czy Sylwia (Roma Gąsiorowska) poda mu pomocną dłoń czy też kopniakiem wystrzeli aż do piekła?

Kiedy Jan Komasa kręcił Salą samobójców, miał trzydzieści lat. Rozumiał problemy młodych ludzi lepiej niż Wajda czy Pasikowski i dlatego nakręcił film, który jakąś grupę porusza. Choć to debiut, to jednak przyzwoity, na który można spojrzeć z wielu różnych perspektyw. Może i operuje schematami, może dopuszcza się uproszczeń i w pewnym rozwiązaniach jest sztuczny, ale zwraca uwagę na potrzeby młodych ludzi, o których kino dotąd nie mówiło. A jeśli mówiło, to inaczej i w zupełnie innych czasach.

Zobacz, jeśli:
– Chcesz zobaczyć sprawnie nakręcony polski film z pomysłem
– Interesujesz się problemami młodych ludzi

Odpuść sobie, jeśli:
– Walą cię problemy słabszych, delikatniejszych, zagubionych
– Niewiele wiesz o depresji i nie chcesz tego zmienić

Michał Zacharzewski

Sala samobójców, 2011, reż. Jan Komasa, wyst. Jakub Gierszał, Roma Gąsiorowska, Agata Kulesza, Krzysztof Pieczyński, Bartosz Gelner, Danuta Borsuk, Piotr Nowak, Filip Bobek, Krzysztof Dracz, Aleksandra Hamkało, Kinga Preis, Piotr Głowacki, Anna Ilczuk, Bartosz Porczyk, Wiesław Komasa, Karolina Dryzner, Ewelina Paszke, Magdalena Smalara, Agnieszka Popkiewicz, Paulina Chapko, Radosław Krzyżowski, Maciej Nawrocki, Ida Nowakowska, Aleksandra Radwańska, Tomasz Schuchardt, Dominika Markuszewska, Magdalena Żuk, Rafał Fudalej, Karolina Kominek, Mateusz Kościukiewicz, Natalia Rzeźniak, Monika Mazur

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w
serwisie Media Krytyk.
Spraw
dź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

5 uwag do wpisu “Sala samobójców

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.