Epidemia

Rok 1967. W samym sercu afrykańskiej dżungli pojawia się tajemniczy wirus nazwany później przez naukowców motabą. Wywołuje wysoką gorączkę i jest śmiertelnie niebezpieczny. Amerykańskie wojsko podejmuje decyzję o zbombardowaniu terenów ogarniętych zarazą. Epidemię udaje się powstrzymać…

Nakręcona w 1995 roku Epidemia Wolfganga Petersena bazuje na popularnonaukowej książce Richarda Prestona „The Hot Zone” i próbuje prześledzić potencjalne skutki pojawienia się niebezpiecznego wirusa. Dziś, w dobie koronawirusa, budzi niepokój, choć już w momencie premiery działał na wyobraźnię. Ludzkość zmagała się wówczas z ebolą, wirusem sudańskim i marburgskim, a także zarazą typu RAVV. Petersen nie opowiadał więc bajeczki, choć oczywiście zadbał o sensacyjną fabułę i niezbędne w tego typu produkcji napięcie.

Rok 1967 to tylko wstęp. Akcja Epidemii rozpoczyna się 28 lat później, kiedy to epidemiolog, pułkownik Sam Daniels (Dustin HoffmanTootsie, Chór) zostaje wysłany do Zairu, by przyjrzeć się nowej, pozornie niebezpiecznej epidemii. Zebrane przez niego dane sugerują spore niebezpieczeństwo wystąpienia globalnego zagrożenia, jednak jego bezpośredni przełożony, generał Ford (Morgan FreemanOlimp w ogniu, Lucy) bagatelizuje ryzyko. Tymczasem wirus dostaje się do USA wraz z małpką kapucynką sprowadzoną przez jedno z laboratoriów, a następnie – za sprawą jego nieuczciwego pracownika Jumbo (Patrick DempseyNie kupisz miłości, Moja dziewczyna wychodzi za mąż) – trafia na czarny rynek.

No i zaraza zaczyna się szerzyć, zaś połączone siły wojskowych i naukowców – między innymi Rene Russo, Donald Sutherland, Cuba Gooding Jr, Kevin Spacey – próbują sobie z nim poradzić. W 1995 roku temat był naprawdę oryginalny, co podkreślali krytycy, a widzowie sobie chwalili. Film osiągnął komercyjny sukces (przy budżecie 50 mln dolarów zarobił na świecie około 190 mln), miał też bardzo przyzwoite recenzje. Dziś trochę się zestarzał, chwilami wręcz może wydawać się infantylny, ale w napięciu potrafi trzymać.

Zobacz, jeśli:
– Wirusy są u ciebie na czasie, a Koronawirus i Zabójczy wirus już znasz
– Lubisz stare, komercyjne przeboje sprzed ćwierćwiecza

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz dość tej tematyki
– Oczekujesz głębokiego i niebanalnego filmu

Michał Zacharzewski

Epidemia, Outbreak, 1995, reż. Wolfgang Petersen, wyst. Dustin Hoffman, Rene Russo, Morgan Freeman, Cuba Gooding jr, Kevin Spacey, Donald Sutherland, Patrick Dempsey, Zakes Mokae

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

 

Reklama

8 uwag do wpisu “Epidemia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.