Miasto na miarę człowieka: Tel Awiw

Z czym kojarzy wam się Tel Awiw, jedno z największych izraelskich miast? Mnie, szczerze powiedziawszy, z niczym. To nie jest przecież miasto biblijne jak Jerozolima czy Nazaret, nie jest to też centrum turystyczne czy miejsce walk z Palestyńczykami. Jako piłkarski kibic znam Maccabi i Hapoel, ale to zbyt mało, by powiedzieć, że znam Tel Awiw. Stąd kolejną odsłonę dokumentalnej serii Miasto na miarę człowieka obejrzałem z zainteresowaniem.

Tel Awiw okazał się finansowym centrum Izraela oraz jego najbardziej imprezowym miastem. Narodził się w 1909 roku jako nowoczesne, żydowskie osiedle położone na obrzeżach portowej Jaffy. Szybko jednak wchłonął ją i dziś liczy sobie ponad 400 tysięcy mieszkańców. Uchodzi za miasto liberalne, tolerancyjne, nowoczesne, pozytywnie nastawione wobec społeczności LGBT, ale też nie zawsze bezpieczne. Bliskość granicy i związane z tym zagrożenie terrorystyczne skłania jego mieszkańców do życia dniem dzisiejszym.

Sporym problemem jest znana z Europy imigracja. W ciągu ostatniej dekady do Tel Awiwu napłynęło około 60 tysięcy przybyszów, głównie z Sudanu i Erytrei (zaledwie trzy osoby zalegalizowały swój pobyt). Dziś co siódmy mieszkaniec Tel Awiwu mieszka w tak zwanej Małej Afryce, często płacąc jedynie za łóżko na godziny w dziesięcioosobowym pokoju. Problemem miasta jest brak mieszkań, choć jednocześnie wiele domów stoi pustych. Brakuje w nich wody i prądu, wymagają też remontu, na który emigrantów nie stać.

Miasto oczywiście zmienia się. Parkingi zamienia się na parki, a w tych buduje modne obecnie wybiegi dla psów. Przy ciasnych uliczkach i na skwerkach sadzi się drzewka owocowe, trwa też zakrojony na szeroką skalę program rewitalizacji nadbrzeża. W miejscu dawnego składowiska budowlanego powstała piękna promenada, a z morza co roku wydobywa się dziesiątki ton cywilizacyjnych śmieci. Morze czyszczą nurkowie. Hobbystycznie.

Problemem Tel Awiwu jest też komunikacja miejska. Codziennie około pół miliona ludzi przemieszcza się po mieście, tymczasem sieci autobusowa kuleje. Brakuje przystanków, ale i buspasów, a te, co są, blokowane są przez dostawców i taksówkarzy. W dodatku w sobotę – w szabas – komunikacja miejska nie działa, co oznacza, że biedni ludzie z terenów podmiejskich zostają uwięzieni w swoich rozgrzanych osiedlach. Blisko 80% mieszkańców miasta chce zmiany tych drastycznych religijnych przepisów. Póki co udało się jedynie uruchomić autobusowe linie społeczne, działające na zasadzie non-profit.

A co z Arabami? Mieszkają głównie na terenie Jaffy i powoli asymilują się z Żydami. Ci przez lata ich nie szanowali, rządzili się w tej części miasta i wyburzali to, na co mieli ochotę, np. pod budowę dworca. Następowała i następuje gentryfikacja. Działają jednak plany zbliżania ludzi różnych religii i działają one skutecznie. Utrudnieniem pozostaje segregacja szkolna. W Izraelu działają bowiem trzy typy szkół: dla ortodoksyjnych Żydów, dla nieortodoksyjnych Żydów oraz dla muzułmanów i chrześcijan.

Tel Awiw na pewno warto odwiedzić. To miasto idealne dla turystów, którzy chcą poczuć klimat współczesnego Izraela, zobaczyć tętniące życiem ulice, spróbować znakomitej lokalnej kuchni. Fakt, to nie jest punkt docelowy pielgrzymek, ale też nie wszyscy przyjeżdżają do Izraela z przyczyn religijnych.

Poznaj inne odsłony Miasta na miarę człowieka: Bangkok, Paryż, Mediolan, Medellin, Toronto, Tel Awiw, Tokio, Mexico City, Kapsztad, Detroit/Windsor, Montreal, Kopenhaga.

Zobacz, jeśli:
– Kręci cię Izrael
– Lubisz badać problemy miast

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na klimaty religijne
– Nie lubisz społeczników

Michał Zacharzewski

Miasto na miarę człowieka: Tel Awiw, The Life-Sized City: Tel Aviv, 2017, wyst. Mikael Colville-Andersen

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

10 uwag do wpisu “Miasto na miarę człowieka: Tel Awiw

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.