Miasto na miarę człowieka: Mexico City

Seria filmów dokumentalnych The Life-Sized City to dzieło życia Mikaela Colville-Andersena, działacza społecznego i światowej sławy projektanta miejskiego, szefa kopenhaskiej firmy doradczej zajmującej się problemami urbanizacji. To wielki zwolennik rowerów, świeżego powietrza, wreszcie otwierania się miast na ludzi. W The Life-Sized City przygląda się największym miastom na świecie, szukając ich głównych problemów i sposobów ich rozwiązania.

Tym razem padło na Mexico City, gigantyczną metropolię liczącą wraz z przedmieściami ponad 20 milionów mieszkańców. Jego historia rozpoczyna się stosunkowo niedawno, bo w 1325 roku, kiedy nad jeziorem Texcoco osiedlili się Aztekowie. Zbudowali tu swoją stolicę, Tenochtitlan, zniszczoną niespełna 200 lat później przez hiszpańskich najeźdźców. Zaskakujące jest to, że największym problemem miasta jest dziś woda. Jeziora już dawno nie ma, a doprowadzenie wodociągów na wysokość naszych polskich Rys jest po prostu zbyt kosztowne.

Tak, Meksyk leży w dolinie położonej na wysokości 2200 metrów nad poziomem morza oraz na okolicznych wzgórzach. Kiedyś jego mieszkańcom wystarczały zwykłe studnie. Teraz w niektórych miejscach pompy muszą sięgać 600 metrów w głąb ziemi, by dostarczać wody. Mieszkańcy radzą sobie, jak mogą. Korzystają z niezwykle popularnych beczkowozów oraz systemów kolekcjonowania deszczówki. Jeden z nich, Isla Urbana, wydaje się nadzieją dla miasta. Jeśli on zawiedzie, sytuacja zrobi się nieciekawa.

Innym problemem Mexico City są samochody. Kiedyś jedno auto przypadało na 82 mieszkańców, dziś na zaledwie pięciu. Oznacza to, że w metropolii znajduje się kilka milionów aut i większość z nich codziennie wyrusza na ulice. Jakby tego było mało, liczba wozów rośnie, podobnie jak korki oraz zanieczyszczenie powietrza. Problem stanowią również miejsca parkingowe. Co ciekawe, władze Mexico City postanowiły poradzić sobie z tym zjawiskiem zupełnie inaczej niż na przykład warszawskie. Istniejący nakaz budowania miejsc parkingowych przy inwestycjach biurowych zniesiono. Tym samym wiele budynków w ogóle nie posiada parkingów. W połączeniu ze sprawnie funkcjonującym systemem kontroli skutecznie zniechęca się ludzi do korzystania z samochodów. W The Life-Sized City: Mexico City pojawia się nawet Peatónito, człowiek, który podobno skacze po dachach źle zaparkowanych aut.

Dokument porusza też kilka innych problemów. Jedną z nich jest bieda mieszkańców oraz ich odcięcie od kultury, innym powracające trzęsienia ziemi. Mieszkańców Mexico City nie stać na technologie antywstrząsowe stosowane w Japonii. Starają się więc budować tanio, z możliwie lekkich surowców. Wierzą, że dzięki temu przetrwają ewentualne wstrząsy. Pamięć o wydarzeniach z 1985 roku, kiedy to zniszczeniu uległy dziesiątki tysięcy budynków, wciąż jest żywa. W niektórych dzielnicach wciąż można natknąć się na ruiny.

The Life-Sized City: Mexico City ma jeszcze jedną zaletę. Nie skupia się na zabytkach ani miejscach turystycznych. Pokazuje miasto takim, jakie ono jest dla miejscowych. Tu pięknym, tam brzydkim, wszędzie jednak zupełnie innym niż największe europejskie metropolie. Twórcom dokumentu udało się w jakimś stopniu oddać klimat miasta. Pokazać go od nieco innej strony. I właśnie dlatego film obejrzałem ze sporym zainteresowaniem. Może trzeba by się tam kiedyś wybrać?

Poznaj inne odsłony Miasta na miarę człowieka: Bangkok, Paryż, Mediolan, Medellin, Toronto, Tel Awiw, Tokio, Mexico City, Kapsztad, Detroit/Windsor, Montreal, Kopenhaga.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz dokumenty podróżniczo-społeczne
– Jesteś za rowerami, a przeciw smogowi

Odpuść sobie, jeśli:
– Kochasz samochody i jesteś za budową parkingów
– Nie lubisz zwiedzać obcych krajów

Michał Zacharzewski

Miasto na miarę człowieka: Mexico City, The Life-Sized City: Mexico City, 2017, wyst. Mikael Colville-Andersen

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

10 uwag do wpisu “Miasto na miarę człowieka: Mexico City

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.