Opowieści o rodzinie Meyerowitz (utwory wybrane)

Noah Baumbach wpadł niedawno na ten sam pomysł co Marek Koterski – postanowił opowiedzieć o tym, w jaki sposób rodzice niszczą swoje dzieci. Co prawda obrał znacznie mniej oryginalną formę, za to zatrudnił nieco przechodzone, ale wciąż znane gwiazdy. Odnoszę też wrażenie, że wzorował się na Woodym Allenie. Skupił się bowiem na rodzinie Meyerowitzów, niepraktykujących Żydów z Nowego Jorku, wykształconych i ceniących sztukę, a jednocześnie neurotycznych do kwadratu.

Psują jest podstarzały wykładowca akademicki Harold (Dustin HoffmanChór, Magik z Nowego Jorku), który wielkim rzeźbiarzem nigdy nie został, za to zawsze miał wielkie ego. Przytłoczył nim swoje dzieci, bezrobotnego obecnie Danny’ego (Adam Sandler – Uwiązani), zagubioną i dziwaczną Jean (Elizabeth MarvelObdarowani, Witamy na Hawajach) oraz odnoszącego sukcesy finansowe, choć mającego prywatne problemy Matthewa (Ben StillerZoolander, Ta nasza młodość). Jest jeszcze żona Harolda, była hippiska Maureen (Emma ThompsonJohnny English: Nokaut, Bridget Jones 3) oraz kilka innych satelit.

Sporo kryje się tu pod powierzchnią. Harold ma świadomość, że nie odniósł sukcesu, jednak starannie to ukrywa i przed światem udaje cenionego artystę. Wszelkie swoje nadzieje zapewne przelał na dzieci i dlatego jest wiecznie z nich niezadowolony. Krytykuje ich na każdym kroku, być może próbując ich w ten sposób zmobilizować. Albo może zasygnalizować swoje rozczarowanie nimi? To niszczy tę rodzinę, niszczy szczęście dorosłych już ludzi. Banalne, ale prawdziwe.

Baumbach podzielił film na kilka epizodów, które potrafi urwać w połowie zdania. Mimo to kreśli wiarygodny i dość ponury obraz amerykańskiej rodziny. Ciężar tematu umiejętnie równoważy humorem. Obecne na planie gwiazdy komedii Sandler i Stiller mają jednak okazję wykazać się umiejętnościami aktorskimi. Szkoda, że dopiero teraz, kiedy ich kariera znalazła się w martwym punkcie. Obydwoje najlepsze chwile mają już za sobą. Może nawet z korzyścią dla nas, co udowadniają Opowieści o rodzinie Meyerowitz (utwory wybrane).

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy w gwiazdorskiej obsadzie
– Cenisz styl a la Woody Allen

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz dobrej komedii
– Albo ambitnego, poruszającego dramatu

Michał Zacharzewski

Opowieści o rodzinie Meyerowitz (utwory wybrane), The Meyerowitz Stories (New and Selected), 2017, reż. Noah Baumbach, wyst. Adam Sandler, Ben Stiller, Dustin Hoffman, Emma Thompson, Grace Van Patten, Judd Hirsch, Elizabeth Marvel, Candice Bergen, Sigourney Weaver

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

5 uwag do wpisu “Opowieści o rodzinie Meyerowitz (utwory wybrane)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.