Drogówka

To nietypowy film w karierze Wojciecha Smarzowskiego. Reżyser ten przyzwyczaił nas do mrocznych, bardzo mocnych dramatów, które sprawiają, że widownia w kinie milknie i w skupieniu przełyka raz po raz ślinę. Drogówka tymczasem to… komedia. Też mroczna, bardzo niepokojąca, wydobywająca na wierzch liczne traumy i patologie, ale jednak komedia. Stąd niektórzy nazywają ją najlepszym filmem Patryka Vegi.

Tytuł nie kłamie. Drogówka to siedem dni z życia grupki policjantów służących właśnie w drogówce. Znają się od lat, pracują razem, ale też przyjaźnią. Widują się zatem na rodzinnych uroczystościach i mocno zakrapianych popijawach. Razem walczą z przestępczością i razem z przestępczością się bratają. Razem też próbują zmierzyć się z przeciwnościami losu. Ale czy zawsze? Przekona się o tym Król (Bartłomiej TopaPolskie gówno, Wesele), który zostanie oskarżony o popełnienie morderstwa.

Z Vegą kojarzy się urwana narracja pierwszej połowie filmu. Smarzowski trochę tu eksperymentuje, sceny kręcone w sposób klasyczny łączy z tymi kręconymi komórkami czy kamerami przemysłowymi. Często sięga po absurdalne, ale zabawne epizody, ponadto – niczym Vega właśnie – wrzuca do jednego wora wszystkie możliwe patologie, pijaństwo, łapówkarstwo, prostytucję. Tworzy obraz bazujący na faktach, więc niewątpliwie w jakiś sposób prawdziwy, ale jednocześnie mocno przerysowany, pełen wulgaryzmów i alkoholu.  

Trudno jednak nie pochwalić Smarzowskiego za sprawność realizacyjną Drogówki, wyczucie tempa, świetne prowadzenie aktorów. Także za świetnie zrealizowane sceny akcji (chociażby pościg), które pojawiają się w drugiej połowie produkcji. W efekcie powstał mocny, efektowy thriller, nieprzyjemny, gęsty, świetnie zagrany, ale niepozbawiony potknięć. Vega tak dobrych filmów nie kręcił. Smarzowski miewał lepsze.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kino Smarzowskiego
– Nie cierpisz polskiej drogówki

Odpuść sobie, jeśli:
– Wierzysz we wszystko, co pokazują w kinie
– Chcesz zostać policjantem

Michał Zacharzewski

Drogówka, 2013, reż. Wojciech Smarzowski, wyst. Bartłomiej Topa, Arkadiusz Jakubik, Julia Kijowska, Eryk Lubos, Robert Wabich, Jacek Braciak, Marcin Dorociński, Marian Dziędziel, Agata Kulesza, Izabela Kuna, Maciej Stuhr, Adam Woronowicz, Marcin Czarnik, Michał Gadomski, Aleksandra Domańska, Krzysztof Dracz, Lech Dyblik, Andrzej Grabowski, Grzegorz Wojdon, Łukasz Simlat, Piotr Nowak, Andrzej Zaborski, Piotr Głowacki, Katarzyna Cynke, Ewa Konstancja Bułhak, Lech Mackiewicz, Marek Kalita, Przemysław Bluszcz, Janusz Chabior, Zbigniew Stryj, Krzysztof Czeczot, Krzysztof Kiersznowski, Marcin Juchniewicz, Bartosz Żukowski, Roman Gancarczyk, Stanisław Brejdygant, Sonia Roszczuk, Dariusz Kowalski, Stefan Laudyn, Henryk Gołębiewski, Diana Hoffmann, Anna Sarna

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

8 uwag do wpisu “Drogówka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.