Teściowie

Kiedy film zaczyna się od trwającego kwadrans mastershota, a potem zręcznie balansuje na granicy dramatu obyczajowego, teatralnej farsy i zajadłej krytyki społecznej, to aż się nie chce wierzyć, że to produkt naszej rodzimej kinematografii. Tej odsądzanej od czci i wiary, wyśmiewanej i krytykowanej na każdym kroku. Teściowie dołączają tymczasem do długiej listy tegorocznych hitów, produkcji nie tylko dobrych, ale i efektownych. Serio – rządzimy!

Miał być ślub, nie ma ślubu. Pan młody zdezerterował spod ołtarza. Jego rodzice, Małgorzata (Maja OstaszewskaLista Schindlera, Jack Strong) i Andrzej (Marcin Dorociński Pod Mocnym Aniołem, Czarny młyn), przyjeżdżają do lokalu w centrum Warszawy. Tego, w którym miało odbyć się wesele. Kapela jest już na miejscu, stoły przygotowane, wódka chłodzi się, a potrawy grzeją. Kasa została wydana, więc trzeba ją wykorzystać. Niech goście się bawią!

Teściowie nie mają ambicji Wesela. Nie pokazują panoramy polskiego społeczeństwa ani nie bawią się w bohatera zbiorowego. Tak naprawdę prócz Małgorzaty i Andrzeja liczą się tylko rodzice niedoszłej panny młodej, Wanda (Izabela Kuna Miłość na wybiegu, Job czyli ostatnia szara komórka) i Tadeusz (Adam Woronowicz Zupa nic, Drogówka). Dla nich odwołanie ślubu to straszliwy wstyd. Policzek wymierzony przez drugą, bogatszą stronę. On jeszcze stara się sprawę załagodzić, ona stawia na konfrontację.

Śmieszne to i straszne. Świetnie zagrane. Niegłupie, celne, chwilami bardzo prawdziwe, choć jednocześnie mocno przerysowane. Teściowie to jeden z tych filmów, obok których nie przechodzi się obojętnie. Jasne, pachnie teatrem na kilometr, ale i na wielkim ekranie wypada wspaniale. O rozczarowaniu nie może być mowy. Inne europejskie kinematografie mają nam czego pozazdrościć!

Zobacz, jeśli:
– Kochasz teatralne farsy
– Szykujesz się do wesela
– Lubisz polskie kino

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz uczulenie na wódkę i bluzgi

Michał Zacharzewski

Teściowie, 2021, reż. Jakub Michalczuk, wyst. Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński, Izabela Kuna, Adam Woronowicz, Ewa Dałkowska, Piotr Kaźmierczak, Monika Pikuła, Sebastian Perdek, Otar Saralidze, Maciej Miszczak, Jakub Guszkowski, Karol Biskup, Barbara Garstka, Antonina Jarnuszkiewicz, Antoni Barłowski, Kamil Dobrowolski, Miron Jagniewski

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

3 uwagi do wpisu “Teściowie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.