Miasto ucieczki

W Polsce powstało już kilka filmów o piłce nożnej. Krótkometrażowe Miasto ucieczki jest jednym z najlepszych. A ściślej – jednym z najbliższych prawdzie. Bo choć dokonuje pewnych filmowych sztuczek (stadion ŁKS-u udaje stadion Widzewa) i przedstawia kibiców w negatywnym świetle, to jednak wypałuje emocje dominujące w tym środowisku oraz pewien rodzaj mentalności, jaka cechuje jego przedstawicieli. Ludzie z Skrzydlatych świń czy Piłkarskiego pokera byli mi obcy. Bad Boy wyssany był z palca. Gości takich jak z Miasta ucieczki znam.

Film inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami i opowiada historię kilku kibiców z Łodzi. Tomek (świetny Eryk Lubos Drogówka, Kajko i Kokosz) i Kacper (Wojciech Żołądkowicz(Nie)znajomi, Historia Roja) znają się od lat, wspólnie też kibicują. Kiedy zbliża się ważny mecz, decydujący o pozostaniu ich drużyny w pierwszej lidze, jeden z nich podejmuje męską decyzję. Postanawia zabić człowieka, jeśli jego drużyna przegra…

W Mieście ucieczki pojawia się podobny dylemat co w Skrzydlatych świniach – to wybór między przyjaźnią a drużyną czy wręcz zadymą. Choć tak naprawdę nie on jest tu najważniejszy. Reżyser Wojciech Kacperski przede wszystkim stara się pokazać pewną grupę kibiców, ich sposób myślenia, mówienia czy spędzania wolnego czasu. Daje wgląd w ich życie, ale też sięga do przeszłości, pokazując doświadczenia, które ich ukształtowały.

Film podzielił środowisko kibicowskie. Jednych zachwycił realistycznym portretem młodych ludzi, innych zirytował ową „inspiracją”, którą odebrali jako oskarżenie. Tymczasem nie jest to przecież dokument. Miasto ucieczki wykorzystuje prawdziwe wydarzenia do opowiedzenia historii fikcyjnej, poruszającej i emocjonującej. Bardzo prawdziwej od strony psychologicznej. Powtórzę – gości takich jak z Miasta ucieczki znam. A to rzadko się zdarza w kinie.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy o środowisku kibiców
– Kochasz piłkę nożną
– Wiesz, że film to film, a nie rzeczywistość

Odpuść sobie, jeśli:
– Jesteś łódzkim patriotą

Michał Zacharzewski

Miasto ucieczki, 2006, reż. Wojciech Kasperski, wyst. Wojciech Żołądkowicz, Dariusz Kowalski, Eryk Lubos, Magdalena Kuta, Stefan Burczyk, Mateusz Kaczmarowicz, Krzysztof Wojciechowski, Oskar Went-Puzio, Mikołaj Popieluch

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.