W firmie

Kryzys roku 2008 był dla Amerykanów szokiem. Oto nowe pokolenie, dorabiające się już po upadku Muru Berlińskiego i po zakończeniu Zimnej Wojny, musiało obudzić się z amerykańskiego snu i zderzyć z brutalną rzeczywistością. Prężnie rozwijające się przedsiębiorstwa nagle zaczęły padać jak muchy, ludzie tracili oszczędności życia, sprzedawali domy, a i tak zostawali z długami. W firmie próbuje uchwycić atmosferę tamtych lat.

Kryzys zmusza firmę Global Transportation Systems do ograniczenia zatrudnienia. Ofiarą redukcji pada Bobby Walker (Ben AffleckPodróż przedślubna, Księgowy), dobrze zarabiający „biały kołnierzyk” z żoną i dwójką dzieci na stanie. Co prawda dostaje odprawę, ale pozbawiony stałego dochodu szybko zaczyna tracić luksusy, do których był przyzwyczajony: członkostwo w ekskluzywnym klubie, porsche, niedawno kupiony dom. Ostatecznie zatrudnia go szwagier (Kevin CostnerSztuka ścigania się w deszczu, Gra o wszystko) w swojej firmie z branży budowlanej.

Politykę cięć w Global Transportation Systems krytykuje jej dyrektor finansowy (Tommy Lee JonesAd Astra, Klient), któremu nie podoba się, że prezes (Craig T. NelsonPozycja obowiązkowa, Sekta) inwestuje jednocześnie w nową siedzibę. Tymczasem szykuje się kolejna fala zwolnień. Jej ofiarą pada Phil (Chris Cooper), człowiek od lat związany z firmą i na tyle zaawansowany wiekowo, że na podobną pracę nie ma co marzyć. Dla niego będzie to spory zjazd…

W firmie w sposób przekonujący pokazuje, co dzieje się z pracownikami średniego i wyższego szczebla w korporacjach. Przypomina im, że o ile oni są w stanie zażynać się dla firmy, to firma dla nich niewiele zrobi; w sytuacji kryzysowej potraktuje niczym zbędny balast. Oczywiście osoby przyzwyczajone do harówki za minimalną pensję mogą postrzegać dramat bohaterów za zabawny („biedaczek, porsche musiał sprzedać”), ale też W firmie nie jest filmem dla nich. Docenić też należy optymistyczny wydźwięk tej produkcji. Niby typowy dla amerykańskiego sposobu myślenia, ale jakże rzadki w firmach krytykujących współczesną kapitalistyczną gospodarkę.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się tematyką kryzysu 2008 roku
– Pracujesz w korpo

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz tak zwaną bieda-pracę i nienawidzisz tych, co zarabiają lepiej
– Nie lubisz Afflecka

Michał Zacharzewski

W firmie, The Company Men, 2010, reż. John Wells, wyst. Ben Affleck, Kevin Costner, Maria Bello, Tommy Lee Jones, Chris Cooper, Rosemarie DeWitt, John Doman, Craig T. Nelson

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

7 uwag do wpisu “W firmie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.