Awatar czyli zamiana dusz

Polacy nie gęsi, swojego Avatara mają. Jeszcze czarno-białego, ale znakomicie obsadzonego, opowiadającego w żartobliwy sposób historię z pogranicza jawy i snu. Podobnych filmów – krótkich humoresek z nutką tajemnicy, może nawet grozy – kręcono w latach sześćdziesiątych mnóstwo. Powstały przecież całe Opowieści niezwykłe! Awatar czyli zamiana dusz narodził się na bazie historyjki spłodzonej przez francuskiego pisarza Teofila Gautiera, przedstawiciela tamtejszego romantyzmu.

Akcja toczy się w XIX-wiecznym Paryżu, gdzie piękna hrabina Magdalena (Wanda Koczeska) cieszy się zainteresowaniem młodego Oktawiusza de Saville (Henryk Houkołowski). Bardzo go lubi i ceni sobie jego towarzystwo, ale nade wszystko kocha swojego męża, hrabiego Łabińskiego (Jan MachulskiVabank, 1409: Afera na zamku Bartenstein). Wspólnie wspominają ojczyznę i cytują Mickiewicza.

Rozczarowany Oktawiusz trafia do miejscowego lekarza dusz, niejakiego Charbonneau (Gustaw HoloubekOczy niebieskie). Podróżnika i pasjonata medycyny alternatywnej, speca od wiedzy tajemnej. Mężczyzna momentalnie rozpoznaje u pacjenta brak chęci do życia i proponuje mu indyjską zamianę dusz. Jaźń Oktawiusza trafi do ciała Łabińskiego, jaźń Łabińskiego do ciała Oktawiusza. Ten przystaje na taki diaboliczny plan…

Tego, że owa zamiana nie zakończy się tak, jak na to liczy Oktawiusz, można się domyśleć od razu. Bazująca na rozmowach historia wciąga jednak – i spora w tym zasługa doskonałych aktorów. Trudno również nie docenić pięknych, książkowych dialogów, które być może brzmią sztucznie, ale skutecznie budują klimat uroczej ramotki. Awatar czyli zamiana dusz ma też przesłanie: nieszczęśliwemu nigdy nie będzie dobrze, dopóki nie nauczy się cenić tego, co w życiu ma.

Jasne, z dzisiejszego punktu widzenia historia nie jest spójna i powinna potoczyć się w zupełnie inny sposób. Owszem, efekty specjalne śmieszą, a w młodym, wąsatym Machulskim trudno rozpoznać starszego pana, który zapisał się w historii polskiego kina. Awatar czyli zamiana dusz jest jednak jak balsam. Łagodzi podrażnienia i pozytywnie nastraja wszystkich, którzy cenią sobie stare, dobre polskie kino.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz polskie filmy sprzed lat
– Masz ochotę na lekką, godzinną produkcję

Odpuść sobie, jeśli:
– Unikasz elementów SF w kinie
– Myślisz, że zobaczysz tu Paryż

Michał Zacharzewski

Awatar czyli zamiana dusz, reż. Janusz Majewski, wyst. Gustaw Holoubek, Jan Machulski, Henryk Boukołowski, Wanda Koczeska, Krzysztof Litwin, Ryszard Kotys, Kazimierz Rudzki

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Awatar czyli zamiana dusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.