Z jak Zachariasz

Warto mieszkać w otoczonych górami dolinach, w malowniczych zakątkach o specyficznym mikroklimacie. Kiedy nastąpi apokalipsa i niemal cały świat zostanie napromieniowany, tam właśnie da się przetrwać. Ann (Margot RobbieJestem najlepsza. Ja, Tonya, Focus) założy tam sobie nawet ogródek warzywny i w niewielkim domku rozpocznie skromne, samotne życie.

W Z jak Zachariasz wszystko zmieni się wraz z przybyciem człowieka z zewnątrz. Inżynier John (Chiwetel EjioforMarsjanin, Maria Magdalena) uosabiać będzie naukę. Początkowo zapadnie na chorobę popromienną, jednak Ann uratuje mu życie. On w zamian rozpocznie budowę małej elektrowni wodnej, mającej ułatwić im przetrwanie zimy. Kiedy obydwoje się do siebie zbliżą, pojawi się ten trzeci, Caleb (Chris PinePasażerowie, Aż do piekła), uosabiający wiarę. Napięcie wzrośnie…

Trudno nazwać Z jak Zachariasz klasycznym kinem apokaliptycznym w stylu Mad Maksa czy choćby Turbo Kid. To raczej skromny dramat, w którym katastroficzna otoczka stanowi jedynie tło historii o ludziach. Historii opowiedzianej nieśpiesznie i pozbawionej jakichkolwiek cech wielkiego widowiska. Który z panów lepiej pasuje do Ann? Który powinien z nią zostać, a który usunąć się w cień. Delikatne erotyczne napięcie nie dominuje nad filmem. Zobel woli bowiem symbolizm niż dosłowność.

Niejednoznacznie jest też zakończenie. Po seansie długo można snuć domysły, co takiego wydarzyło się w dolinie. To bardzo fajny pomysł, z którego każdy z widzów wyciągnie coś innego. Tylko dla siebie. Oczywiście pod warunkiem, że dobrnie do końca – bo Z jak Zachariasz nie jest filmem dla wszystkich. Spragnieni akcji pewnie szybko się z nim pożegnają.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz międzyludzkie dramaty
– Nie nastawiasz się na dynamiczne kino postapokaliptyczne

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie przepadasz za filmami bazującymi na dialogach
– Ani za takimi, w których gra tylko troje aktorów

Michał Zacharzewski

Z jak Zachariasz, Z for Zachariach, 2015, reż. Craig Zobel, wyst. Margot Robbie, Chris Pine, Chiwetel Ejiofor

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

5 uwag do wpisu “Z jak Zachariasz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.