Szklana pułapka 4.0

Kiedy udaje się jakiś film, Hollywood kręci jego kontynuację. A potem kontynuację kontynuacji i kontynuację kontynuacji kontynuacji. Czynność powtarza aż do momentu, kiedy z tabelek wyjdzie, iż czynności powtarzać nie należy. Wtedy – cóż – odczekuje się kilka lat i znów kręci się nowy odcinek. Tym razem z myślą o nowym rynku filmowym albo z uwagi na nową, atrakcyjną tematykę. Nie inaczej było tym razem.

Pierwsza dekada tego wieku upłynęła pod znakiem hackerów. Nagle zaroiło się od nich w przestrzeni publicznej i w filmach. Zajęli miejsce tradycyjnych terrorystów i może w mniej brutalny, ale wciąż szalenie skuteczny sposób zaczęli czynić zło. W Szklanej pułapce 4.0 uosabia je niejaki Thomas (Timothy Olyphant), który razem ze swoją kochanką (Maggie Q) oraz grupką hackerów próbuje przejąć władzę w sieci komputerowej. Ludzi, którzy przestają być mu przydatni, zabija. Z życiem uchodzi jedynie Matt (Justin Long).

Co ma to wspólnego z dziadkiem McClaine (Bruce Willis)? Ano jako niepijący i niepalący (!) policjant ma zaopiekować się Mattem. Dla nas, widzów, oznacza to wielkie polowanie, którego areną jest Nowy Jork. Szklanej pułapki jako takiej nie ma, ale sama koncepcja filmu niewiele się zmieniła. McClaine zdany jest tylko na siebie i przy pomocy zwyczajnych rzeczy dokonuje cudów. Zestrzelenie śmigłowca przy pomocy samochodu niemal od razu po premierze przeszło do klasyki kina.

Jasne, Szklana pułapka 4.0 nie jest już tak dobra jak pierwsze odsłony serii. Bohater everyman niczym specjalnym nie zaskakuje, zaś fabuła prowadzi od jednego schematu do drugiego. Sprawdzają się za to sceny akcji oraz charakterystyczny dla serii humor. Można jedynie narzekać, że cykl powoli oddala się od realizmu. Pierwsza jego odsłona była prawdopodobna. Ta już jest mocno wydumana, a Szklana pułapka 5 to już w ogóle cuda na kiju. Nie tędy droga, panowie!

Zobacz, jeśli:
– Lubisz Szklane pułapki
– Albo Bruce’a Willisa

Odpuść sobie, jeśli:
– Już trzecia odsłona cyklu cię zawiodła
– Kevin Smith marnuje się według ciebie przed kamerą!
– Liczysz na dużo udanych onelinerów…

Michał Zacharzewski

Szklana pułapka 4.0, Live Free or Die Hard, 2007, reż. Len Wiseman, wyst. Bruce Willis, Timothy Olyphant, Justin Long, Maggie Q, Cliff Curtis, Jonathan Sadowski, Kevin Smith

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

3 uwagi do wpisu “Szklana pułapka 4.0

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.