Powrót do szkoły

Rodney Dangerfield to jedna z zapomnianych gwiazd przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Karierę rozpoczął dość późno i nie wystąpił w zbyt wielu filmach. Zostawił jednak po sobie kilka niezapomnianych komedii, z których Powrót do szkoły cieszy się w Stanach Zjednoczonych sporą estymą. To był przebój. I to spory.

Thomas Melon (Rodney Dangerfield) wydaje się prawdziwym szczęściarzem. Ma dobrze prosperującą firmę, piękną żonę i zdolnego syna. W dodatku nie jest sztywniakiem, umie się zabawić. A wszystko to osiągnął bez wyższego wykształcenia, którego nigdy nie potrzebował. Bajka, nie?

Ano bajka! Rzeczywistość wygląda trochę inaczej. Piękna żona go zdradza i ma paskudny charakter, synowi nie idzie najlepiej na studiach, a sam Thomas ma zapewne kompleksy na punkcie swojego wykształcenia. Dlatego też podejmuje kilka drastycznych decyzji. Po pierwsze, rozwodzi się z żoną. Po drugie, postanawia poświęcić więcej czasu juniorowi. Kiedy odkrywa, że chłopak nie jest akceptowany przez otoczenie, bierze sprawy w swoje ręce i samemu rozpoczyna naukę.

Komizm Powrotu do szkoły bierze się z prostego patentu –  oto starszy pan wraca na studia i musi odnaleźć się wśród ludzi młodych, nie wychodząc jednocześnie z roli ojca-zgreda. Obserwujemy college z jego perspektywy, co pozwala wyodrębnić panujące tam absurdy, a jednocześnie obśmiać mocno ekscentrycznego faceta. Sam film nie jest przesadnie mądry ani głęboki, stanowi jednak przyzwoitą i momentami ciepłą rozrywkę. Parę scen zapada w pamięć, a to najlepszy dowód, powstał obraz więcej niż przeciętny. A czy nieprzeciętny? To już inna sprawa…

Zobacz, jeśli:
– Chcesz zobaczyć młodego Roberta Downey Jr.
– Lubisz stare komedie
– Też studiujesz

Odpuść sobie, jeśli:
– Boisz się, że twój stary wpadnie na podobny pomysł

Michał Zacharzewski

Powrót do szkoły, Back to School, 1986, reż. Alan Metter, wyst. Rodney Dangerfield, Sally Kellerman, Adrienne Barbeau, Burt Young, Ned Beatty, Keith Gordon, Paxton Whitehead, Terry Farrell, M. Emmet Walsh, Robert Downey Jr. William Zabka, Sam Kinison, Kurt Vonnegut

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

4 uwagi do wpisu “Powrót do szkoły

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.