Ostatnia misja

Rok 1999. Schyłkowy okres popularności kaset VHS i filmów utrzymanych w „ich” stylistyce. Będący świeżo po sukcesie Ekstradycji reżyser Wojciech Wójcik postanawia nakręcić „zachodni” film sensacyjny. Szpiegowski thriller z zagranicznymi plenerami i takimiż gwiazdami. Na te ostatnie go jednak nie stać, dlatego ostatecznie zatrudnia Petera J. Lucasa, amerykańskiego aktora o polskich korzeniach, mającego na koncie m.in. epizod w Dniu niepodległości. Później okaże się, że to za mało, by móc myśleć o Ostatniej misji jako o naprawdę dobrym filmie…

Zamieszany w działalność przeciwko Polsce Ludowej Andrzej (Peter J. Lucas) ucieka z kraju jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego. Trafia do Francji, gdzie po zakończeniu służby w legii cudzoziemskiej zostaje… płatnym zabójcą działającym na zlecenie organizacji rządowych. Likwiduje terrorystów, fundamentalistów i innych wrogów swojej nowej ojczyzny. Aż wreszcie w 1999 roku dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory.

Andrzej postanawia wrócić do Polski, podomykać swoje dawne sprawy, a przy okazji wykonać Ostatnią misję. Sprzątnąć trzeba Murana (Piotr Fronczewski Czterdziestolatek, Wesołych świąt), lokalnego biznesmena, który zaszedł za skórę francuskiej mafii. Nie będzie łatwo. O jego przyjeździe dowiaduje się komisarz Sobczak (Janusz GajosGwiezdny pył, Alternatywy 4), który nie chce żadnych zadym na swoim terenie. A i sam Muran nie ma najmniejszej ochoty ginąć.

Nawet jeśli brzmi to ciekawie, Ostatnia misja okazuje się typowym polskim filmem akcji o zbyt niskim budżecie. Za dużo w nim wątków i postaci, ciut za mało napięcia. Reżyser stara się co prawda widzów rozbawić, tworzy też całkiem niezły klimat, ale nie wychodzi poza ramy schematycznego widowiska ery VHS. Mamy więc tu doskonale znany widzom, skorumpowany świat, w którym bandyci współpracują z biznesmenami, banki są złe, byli ubecy rządzą, wszyscy kradną i ćpają, nawet zwykli ludzie, którzy przemykają gdzieś w tle. Jednym słowem – powtórka z rozrywki. Na przeciętnym poziomie.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz polskie kino z lat 90.
– Jesteś fanem Ekstradycji
– Lubisz Skawińskiego i Chylińską z czasów ONA

Odpuść sobie, jeśli:
– Siermiężność cię boli
– Era VHS to dla ciebie epoka żenady i wstydu

Michał Zacharzewski

Ostatnia misja, 1999, reż. Wojciech Wójcik, wyst. Janusz Gajos, Peter J. Lucas, Mirosław Baka, Piotr Fronczewski, Artur Żmijewski, Maciej Kozłowski, Jerzy Kamas, Wojciech Kalarus, Krzysztof Kalczyński, Dariusz Jakubowski, Michał Grudziński, Małgorzata Foremniak, Zbigniew Dziduch, Ewa Gorzelak, Jarosław Boberek, Szymon Bobrowski, Marek Barbasiewicz, Witold Dębicki, Krzysztof Dracz, Joachim Lamża, Myriam Loucif, Lech Łotocki, Wojciech Majchrzak, Mirosław Zbrojewicz, Sławomir Orzechowski, Antoni Ostrouch, Maria Pakulnis, Igor Sawin, Danuta Stenka, Bartłomiej Świderski, Paweł Wilczak, Wojciech Wysocki, Jacek Braciak, Agnieszka Chylińska, Sybilla Rostek

Ocena: 5,5/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

4 uwagi do wpisu “Ostatnia misja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.