Gwiezdny pył (1982)

Andrzej Kondratiuk kręcił ponadczasowe przeboje, ale też filmy autorskie. Skromne, niemalże amatorskie, nakręcone niemal w całości własnymi siłami. Często opisywał w nich swoje życie bądź ludzi, których znał. Zachwycał się wówczas umiejętnością odejścia od cywilizacji i zbliżenia się do natury. Życia w sposób krańcowo prosty, z bliską osobą, bez potrzeby kontaktu ze światem.

Tak właśnie żyją Stary i Stara z filmu Gwiezdny pył. W ich rozpadającej się chatce nad Pokrzywniczką nie ma ani prądu, ani telefonu. Nie ma też zbyt wielu sprzętów, ale oni ich nie potrzebują. Mają swojego kota, mają swojego psa, mają swój kawałek rzeczki, w której mogą łowić ryby i wymieniać je w mieście na najpotrzebniejsze produkty. I choć czasami się kłócą, przygadują sobie, to dobrze im ze sobą. Zwłaszcza że poczucia humoru im nie brakuje.

Stary bez przerwy coś konstruuje. Buduje tamę, koło młyńskie oparte na ośce, którą za beczkę ryb zrobił za niego miejski kowal. Chce zrobić elektrownię, ale bynajmniej nie po to, by w domu wreszcie był prąd. Dla niego najważniejsze jest zadowolenie Starej. Uśmiech na jej twarzy. Nawet jeśli okupiony awanturą, bo przecież spiętrzenie wody zaleje całe podwórze i ogród wraz z dynią…

Gwiezdny pył trwa niecałą godzinę i ukazuje takie właśnie proste życie. Dom, przyrodę, wybudzone zwierzęta, drobne prace gospodarskie zrobione niemalże bez pomocy innych… Kondratiuk też tak pracował. Sam napisał scenariusz i film wyreżyserował, sam go wyprodukował, zrobił zdjęcia, napisał muzykę. Powstał obraz kameralny, nieśpieszny, zwyczajny. Ale intrygujący, potrafiący dostrzec piękno tam, gdzie inni widzą biedę, brzydotę i patologię.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kino kondratiukowe
– Kochasz taką prostotę życia

Odpuść sobie, jeśli:
– Bez HD do filmu nie podchodzisz
– Razi cię dubbing w polskim kinie (a tu jest dubbing!)

Michał Zacharzewski

Gwiezdny pył, 1982, reż. Andrzej Kondratiuk, wyst. Krzysztof Chamiec, Iga Cembrzyńska, Janusz Gajos, Wojciech Alaborski

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

 

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Gwiezdny pył (1982)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.