Alternatywy 4 S01 (serial)

To jeden z klasycznych PRL-owskich seriali. Produkcji, które – podobnie jak Wojna domowa czy Stawka większa niż życie – powtarzane są po sto razy i wciąż cieszą się zainteresowaniem. W przypadku Alternatywy 4 zupełnie to nie dziwi. To inteligentna komedia obyczajowa, doskonały opis pewnej epoki, a zarazem wiecznie aktualny obraz przywar ludzkich. W dodatku z niesamowitą obsadą!

Serial opowiada losy mieszkańców nowego bloku na Ursynowie. Bloku, w którym nie kupowało się mieszkania, a dostawało z przydziału. Decydował o tym wszechwładny prezes osiedla mieszkaniowego, człowiek wpływowy i niechętny petentom. Potem jeszcze tylko dokończenie budowy, przeprowadzka, „drobne” remonty i pierwsze konflikty sąsiedzkie. No i on – Stanisław Anioł, dozorca przeniesiony z ważnego stanowiska urzędniczego w Pułtusku, który parać się robotą fizyczną nie zamierza.

Twórcy perfekcyjnie punktują absurdy ówczesnej (choć nie tylko) rzeczywistości. Wszechobecnych fachowców-partaczy, „prawdę” płynącą z rządowej telewizji czy „życzliwych” sąsiadów, z którymi nie da się dogadać. I świetne wyłapują dziwaczne przypadki. Faceta, który mieszkanie dostał tylko w telewizji. Innego, który wcale się nie chce przenieść do nowego lokum, ale musi – więc przyjeżdża ze stadem gołębi i dziesięcioma krzesłami. Dwóch gości z przydziałem na ten sam lokal. Zmarłego, który wprowadza się pośmiertnie w trumnie…

Alternatywy 4 zamieszkuje fantastyczna zbieranina i to właśnie ci ludzie sprawiają, że wszystkie dziewięć odcinków ogląda się z wielką przyjemnością. Jest opozycyjny profesor, operatywny budowlaniec, roztrzepany lekarz, pantoflarz-niedojda, uciekinier z Katynia, genialny wynalazca, pseudodocent paramyśliwy czy chociażby warszawiak z dziada pradziada. Taki z Targówka. Nie da się jednak ukryć, że Bareja zaniedbał postacie kobiece. Nie wyeksponował ich, lecz zepchnął w tło, w efekcie nie odgrywają istotnych ról w opowieści.

Co innego PRL, jego nowomowa, kolejki, zdezelowane samochody i partactwo na każdym kroku. Twórcy Alternatywy 4 dość odważnie o nich opowiadali, nic więc dziwnego, że mieli olbrzymie problemy z cenzurą. Nakręcony w czasie stanu wojennego serial nie trafił do telewizji w 1983 roku, lecz dopiero trzy lata później. Po premierze odniósł jednak spektakularny sukces. I bawi aż do dziś. Szkoda, że Bareja długo się nim nie nacieszył. Zmarł niespełna rok po premierze.

Zobacz, jeśli:
– Nie znasz
– Mieszkasz w bloku

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie ogarniasz rozumem PRL-u
– Nie lubisz klasyki polskiej komedii

Michał Zacharzewski

Alternatywy 4, 1986, reż. Stanisław Bareja, wyst. Roman Wilhelmi, Wojciech Pokora, Jerzy Kryszak, Kazimierz Kaczor, Witold Pyrkosz, Janusz Gajos, Jerzy Bończak, Hanna Bieniuszewicz, Bożena Dykiel, Mieczysław Voit, Stanisława Celińska, Bronisław Pawlik, Jerzy Turek, Bolesław Płotnicki, Barbara Rachwalska, Ewa Ziętek, Zofia Czerwińska, Hanna Kowalska, Wiesław Gołas, Anna Chitro, Gustaw Lutkiewicz, Wojciech Siemion, Marek Frąckowiak, Zdzisław Rychter, Grzegorz Warchoł, Jan Kobuszewski, Witold Dębicki, Wiktor Zborowski

Ocena: 9/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

 

 

Reklama

5 uwag do wpisu “Alternatywy 4 S01 (serial)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.