Gracze

Gracze to kolejna zapomniana próba opisania klimatu towarzyszącego upadkowi komunizmu w Polsce. Ryszard Bugajski, specjalista od filmów politycznych, tym razem postawił na sensacyjną intrygę bazującą na domysłach scenarzysty Jana Purzyckiego, członka sztabu wyborczego Lecha Wałęsy. I nawet jeśli większość pokazanych w Graczach wydarzeń została wyssana z palca, to i tak sporo się wówczas działo…

Rok 1990. Zbliżają się pierwsze wolne wybory prezydenckie. Do Warszawy przyjeżdża Azar (Antoni OstrouchOstatnia misja), jeden z najbardziej cenionych płatnych morderców w szeregach KGB. Prowadzący go oficer nie ujawnia mu celu, ale mężczyzna domyśla się, że może chodzić o Wałęsę. W rzeczywistości Rosjanie prowadzą dużo bardziej skomplikowaną grę, w którą zamieszany jest też izraelski Mossad oraz polskie, postkomunistyczne służby specjalne.

Głównym bohaterem filmu jest Jan Gracz (Janusz JózefowiczSztos), uczciwy i szlachetny opozycjonista skazany jeszcze przez poprzedni system na karę więzienia. Podczas gdy inteligencja wspiera Mazowieckiego, on decyduje się dołączyć do sztabu Wałęsy i poprowadzić jego kampanię telewizyjną. Nie spodziewa się, że wpadnie w polityczne szambo, a rywalizujące ze sobą wywiady mocno utrudnią mu życie.

Film Gracze z czasem zyskał. W całkiem niezły sposób przywołuje klimat tamtych czasów i sprawnie wpisuje sensacyjną intrygę w polityczne tło epoki. Pokazuje nastroje ludzi, przypomina dawnych dziennikarzy i ówczesne zwyczaje. Jeśli czymś razi, to przede wszystkim patosem i życzeniowym myśleniem twórców, choć nie zdziwiłbym się, gdyby i w tej produkcji maczały łapki służby. Dziś Graczy należy traktować bardziej jako opis nastrojów minionej rzeczywistości niż film sensacyjny czy choćby quasi-dokument.

Zobacz, jeśli:
– Pamiętasz początek lat 90.
– Lubisz polskie nieporadne próby nakręcenia kina polityczno-sensacyjnego

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz patosu i zacięcia
– Nie lubisz udawania, że niektórzy to mają moralność, a inni nie

Michał Zacharzewski

Gracze, 1995, reż. Ryszard Bugajski, wyst. Janusz Józefowicz, Renée Coleman, Małgorzata Pieczyńska, Marek Probosz, Antoni Ostrouch, Bogusława Pawelec, Bronisław Wrocławski, Lech Łotocki, Krzysztof Zaleski, Grażyna Strachota, Kazimierz Mazur, Antonina Girycz, Piotr Pawłowski, Andrzej Dębski, Cezary Domagała, Mirosław Kowalczyk, Agnieszka Buczek, Jarosław Gugała, Wojciech Reszczyński, Jan Purzycki, Cezary Żak, Michał Pawlicki, Krzysztof Kumor, Marian Opania, Mirosław Zbrojewicz, Robert Czebotar, Katarzyna Żak, Jacek Borcuch, Grażyna Jabłońska, Sławomir Pacek, Jarosław Boberek

Ocena: 5,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Gracze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.