Bracia przyrodni

Na początku tego tysiąclecia naukowcy zaczęli opisywać nowe zjawisko, szczególnie widoczne we Włoszech. Otóż młodzi ludzie nie wyprowadzali się od rodziców. Nie usamodzielniali się. Zostawali w swoich dziecinnych pokojach i jedli obiadki przygotowywane przez mamusie, choć jednocześnie normalnie pracowali, ba, robili kariery zawodowe i próbowali zakładać rodziny. Swoją niechęć do opuszczenia rodzinnego domu tłumaczyli przyczynami ekonomicznymi. Ceny wynajmu rosły i nielogiczne wydawało im się szukanie drogiego dachu nad głową, gdy mieli darmowy.

Scenarzyści komedii Bracia przyrodni popłynęli na fali tego zjawiska. Wymyślili sobie dwoje samotnych rodziców, rozwódkę Nancy (Mary SteenburgenTajemnice Turkey Hollow, Pozycja obowiązkowa) i wdowca Roberta (Richard JenkinsKształt wody, Bone Tomahawk), którzy poznali się na konferencji, zakochali w sobie i szybko wzięli ślub. Łączyło ich sporo, w tym dwaj czterdziestoletni synowie, Brennan (Will FerrellDom wygranych, Imprezowi rodzice) i Dale (John C. ReillyRozrywka, Pentameron), których nie potrafili pozbyć się z domu. Chłopcy od razu nie przypadli sobie do gustu…

Pisanie chłopcy o dwóch podtatusiałych panach z brzuszkiem i dziwnymi fryzurami może wydawać się dziwne, ale taki właśnie pomysł mieli scenarzyści Braci przyrodnich. Brennan i Dale może i mają po czterdzieści lat, ale zachowują się jak ośmioletni chłopcy. Boczą się na siebie, dogryzają jak dzieci przy każdej okazji, skarżą na siebie nawzajem i toczą idiotyczne kłótnie. To główne źródło komizmu w tej produkcji. Niektórych starsi panowie udający dzieci śmieszą, mnie żenowali. Zbyt blisko znaleźli się osób niepełnosprawnych umysłowo i nabijania się z nich. Bo bohaterowie są debilami, bez dwóch zdań.

Problemem jest też to, że humor nie jest najwyższych lotów. Kupy, siusiaki, puszczanie bąków to przecież poziom gimnazjalny, aczkolwiek trafiający do sporej, niezbyt wymagającej części społeczeństwa. I pewnie to właśnie jej Bracia przyrodni zawdzięczają swój całkiem przyzwoity wynik. Po premierze mówiło się nawet o kontynuacji, jednak ta ostatecznie nie powstała. Ja się cieszę. Ogłupianiu ludzi tym razem mówię nie.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz tego typu komedie
– Kochasz filmy Ferrella

Odpuść sobie, jeśli:
– Wolisz produkcje na poziomie
– Nie lubisz wydurniających się aktorów

Michał Zacharzewski

Bracia przyrodni, Step Brothers, 2008, reż. Adam McKay, wyst. Will Ferrell, John C. Reilly, Mary Steenburgen, Richard Jenkins, Adam Scott, Kathryn Hahn

Ocena: 3/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

Reklama

4 uwagi do wpisu “Bracia przyrodni

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.