Zaraza

Jeszcze miesiąc temu pies z kulawą nogą interesował się Zarazą, podobnie jak reportażem Jerzego Ambroziewicza, na bazie którego powstał. W czasie epidemii film Romana Załuskiego zyskał jednak nowe życie. Pokazuje bowiem, jak w PRL-u poradzono sobie w Polsce z niebezpieczną ospą prawdziwą, jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób wirusowych w historii.

Zaczyna się łagodnie, nieśpiesznie, powoli. Doktor Rawicz (Tadeusz BorowskiUltraviolet, Sztos 2) spędza noc z poznaną niedawno dziewczyną. Nie jest to udana znajomość; mężczyzna najpierw zatrzaskuje się w łazience, a rano, zamiast zabrać ją na obiecane śniadanie, pędzi przyjrzeć się jakiemuś ciekawemu przypadkowi w szpitalu. Ku swojemu przerażeniu u pacjenta rozpoznaje ospę prawdziwą. Domaga się natychmiastowej kwarantanny i zamknięcia placówki, jednak pozostali lekarze podchodzą do jego rewelacji z dystansem…

Najbardziej porusza w tym filmie bezsilność lekarzy wobec szerzącej się choroby i powszechna prowizorka. Na obrzeżach miasta powstaje obszar zamknięty, gdzie ludzie mają przechodzić kwarantannę. Brakuje jednak wszystkiego, leków, koców, łóżek, politycy zbywają służby medyczne gładkimi słówkami i pustymi obietnicami. A na ulicach panuje strach. Do taksówki, której kierowca nie był szczepiony, nie wsiądzie nikt.

Filmowa Zaraza zostaje pokonana. Wrocław znów wraca do życia. Nie cały, bo nie wszyscy chorzy wyzdrowieli. Także niektórzy cisi bohaterowie polegli w walce o innych. Być może wtedy wyciągnięto jakieś wnioski, wdrożono jakieś procedury. Dziś wszystko musimy robić od nowa i to nie jedyna smutna konstatacja, jaką oferuje film Załuskiego

Zobacz, jeśli:
– Obawiasz się o sytuację w Polsce
– Ciekawą cię filmy o epidemiach
– Nie znasz historii epidemii z 1963 roku

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz, że tu wszystko jest na faktach (a nie do końca tak jest)
– Mylisz wiatrówkę z czarną ospą
– Tęsknisz za dawnym Wrocławiem

Michał Zacharzewski

Zaraza, 1971, reż. Roman Załuski, wyst. Tadeusz Borowski, Igor Przegrodzki, Eliasz Kuziemski, Stanisław Michalski, Bolesław Idziak, Bogusz Bilewski, Andrzej Wilk, Janusz Bukowski, Wirgiliusz Gryń

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.