Król wyjęty spod prawa

Co wydarzyło się po śmierci Williama Wallace, o którym tak pięknie opowiedział w filmie Braveheart Mel Gibson? Czy Szkoci poddali się królowi Anglii? A może znalazł się śmiałek, który zastąpił walecznego przywódcę i poprowadził swój lud ku wolności? Król wyjęty spod prawa rozwiewa wszelkie wątpliwości. Oto bowiem na kartach historii pojawia się Robert Bruce (Chris Pine Z jak Zachariasz, Wonder Woman).

Poznajemy go, kiedy u podnóża zamku Stirling wraz z innymi szlachetnie urodzonymi Szkotami przysięga wierność królowi Edwardowi I. Przez kilka lat wiernie grzecznie płaci kontrybucje i nie buntuje się. Nie chce złamać danego słowa. Potem jednak to lud zaczyna się buntować. Wystawione na widok publiczny poszatkowane zwłoki Williama Wallace’a uświadamiają mu, że należy stanąć do walki z Londynem.

Król wyjęty spod prawa to dość klasyczne widowisko historyczne, obrazujące początkowe klęski, a potem zwycięstwa Bruce’a. David Mackenzie nie bawi się w cepelię. Pokazuje bród, smród i barbarzyńskie traktowanie jeńców, wszechobecne błoto i surowe szkockie krajobrazy. Nie szczędzi krwi i brutalności, zwłaszcza podczas bitew, w czasie których panuje naturalistyczny chaos. Honor? W tamtych czasach to słowo rozumiano zupełnie inaczej. Ten film to uświadamia.

Ale i my postrzegamy honor zupełnie inaczej niż nam się wydaje. Bruce dość szybko morduje swojego rywala do tronu, lorda Comyna. I to w kościele! My, widzowie, szybko o tym zapominamy, wybaczamy mu tą zbrodnię, w końcu jest głównym bohaterem, szanuje swoją żonę (Florence PughPasażer), walczy w słusznej sprawie i ładnie się uśmiecha. Tak nie powinno patrzeć się na historię. Ale Król wyjęty spod prawa to tylko film, i to dobry film. Wystarczy przymknąć oko na pewne nieścisłości (Edward II pod Loudoun Hill?) i już całkiem przyjemnie się go ogląda.

Zobacz, jeśli:
– Od ćwierć wieku czekasz na Braveheart 2
– Lubisz historyczne bitwy w błocie

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie przepadasz za produkcjami Nefliksa
– Ani za surowymi, szarymi krajobrazami

Wojciech Kąkol

Król wyjęty spod prawa, Outlaw King, 2018, reż. David Mackenzie, wyst. Chris Pine, Aaron Taylor-Johnson, Florence Pugh, James Cosmo, Stephen Dillane, Duncan Lacroix

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

7 uwag do wpisu “Król wyjęty spod prawa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.