Przejrzeć Harry’ego

Woody Allen jak to Woody Allen – zawsze bawił w niemal identyczny sposób. Przyglądał się związkom międzyludzkim, zwłaszcza tym damsko-męskim, po czym je wykpiwał. Nie inaczej jest w Przejrzeć Harry’ego. Allen (Życie i cała reszta, Słoneczni chłopcy) gra tu modnego pisarza, który w jednej z książek opisuje swój prawdziwy romans. Sprawa wychodzi na jaw i śmiertelnie obrażona była kochanka (Judy DavisÓsma strona, Celebrity) pojawia się u niego w domu z pistoletem w garści.

Pisarz i jego życie uczuciowe, a także obowiązkowy u Allena kryzys twórczy, to nie jedyny wątek filmu. Na ekranie pojawiają się bowiem jego literackie alter ego. Taki Harvey na przykład (Tobey MaguireLas Vegas Parano) to młody chłopak z obsesją na punkcie seksu, po którego przez pomyłkę zgłasza się Śmierć. Z kolei Epstein (Stanley TucciSpotlight, Joker) żeni się z Helen (Demi MooreOstra noc), ale po pojawieniu się dziecka ich małżeństwo dotyka kryzys. W końcu Mel (Robin WilliamsBulwar, Zdjęcie w godzinę) robi się niewyraźny…

Poszczególne historie przeplatają się i mieszają, potęgując tylko ekranowy chaos. To celowe działanie. Zdaniem Allena życie ma w sobie sporo z chaosu. Nie kontrolujemy go, często podejmujemy decyzje pod wpływem chwili i potem w paniczny sposób próbujemy ratować sytuację. Wkopujemy się jeszcze bardziej, pogrążamy, gubimy. Pytanie, czy stajemy się w tym przewidywalni. Czy tracimy gdzieś prawdę o sobie, obudowując się licznymi obrzędami, postawami, cudzymi opiniami.

Przejrzeć Harry’ego niewątpliwie dotyka poważnych spraw, jednak pozostaje jednocześnie komedią pełną typowych dla Allena błyskotliwych dialogów, ciętych uwag i zaskakująco sensownych spostrzeżeń. To film relaksujący, ale i skłaniający do refleksji. Film, który niewątpliwie się Allenowi udał. Brakuje w nim jednak tego błysku, który cechował jego największe dzieła. Pewnie dlatego reżyserowi musiała wystarczyć nominacja do Oscara za scenariusz.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz Allena w każdej formie
– Czasami czujesz się niewyraźnie

Odpuść sobie, jeśli:
Allen cię męczy swoją wtórnością
– Nie lubisz obrazów o zbyt skomplikowanej strukturze

Michał Zacharzewski

Przejrzeć Harry’ego, Deconstructing Harry, 1997, reż. Woody Allen, wyst. Woody Allen, Judy Davis, Julia Louis-Dreyfus, Kirstie Alley, Caroline Aaron, Bob Balaban, Robin Williams, Demi Moore, Elizabeth Shue, Billy Crystal, Tobey Maguire, Stanley Tucci

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

5 uwag do wpisu “Przejrzeć Harry’ego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.