Władza

Nowy Jork. Detektyw Taggart (Mark WahlbergŻywioł, Wszystkie pieniądze świata) zabija mordercę i gwałciciela, któremu dzięki sztuczkom prawnym udaje się uniknąć odpowiedzialności. Urzędujący burmistrz (Russell CroweGladiator, Magia dla początkujących) pomaga mu uniknąć odpowiedzialności. Mimo Taggert odchodzi ze służby i rozpoczyna pracę na własny rachunek. Wiedzie mu się średnio i po siedmiu latach z trudem wiąże koniec z końcem (gdyby jeszcze musiał płacić taki ZUS i VAT jak w Polsce, dawno by się zwinął w rynku.

I wtedy właśnie Taggart kontaktuje się z nim po raz kolejny. Zleca mu śledzenie własnej żony Cathleen (Catherine Zeta-Jones), którą podejrzewa o romans. I rzeczywiście, bohater szybko ustala, ze kobieta widuje się z szefem kampanii politycznego przeciwnika Taggarta, niejakim Andrewsem (Kyle Chandler – Wieczór gier, Manchester by the Sea). Tym samym bohater daje się wmieszać w polityczną rozgrywkę na bardzo wysokim szczeblu.

Choć Władza jest kryminałem neo-noir, twórcy scenariusza postawili sobie za cel przyjrzenie się współczesnej polityce. Stawia pytania dotyczące etyki i moralności, działania poza prawem. Pokazuje, że często okoliczności zewnętrzne wymuszają określone zachowania. Tak jest z Taggartem, który morduje przecież człowieka. Tak jest również z burmistrzem, który pozostając cynikiem, jest jednocześnie idealistą.

Trochę szkoda, że reżyser Hudges nie docenia tych wątków. Ba, od pewnego momentu traktuje bohaterów w sposób jednowymiarowy, unikając obecnych w tekście dwuznaczności. Bardziej pasjonuje go bowiem sprawne opowiedzenie historii, trzymanie widza w napięciu i wodzenie go za nos. W efekcie Władza okazuje się filmem przeciętnym, pozbawionym większych atutów. Polityka bywa ekscytująca, ale ten obraz tego nie pokazuje. Być może amerykański widz oczekuje jedynie prostych opowieści… chociaż w dobie House of Cards nie bardzo w to wierzę.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz thrillery polityczne
– Cenisz znane pyski w głównych rolach

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz, gdy reżyser marnuje szanse stwarzane przez ciekawy pomysł
– Crowe to tylko z mieczem

Michał Zacharzewski

Władza, Broken City, 2013, reż. Allen Hudges, wyst. Mark Wahlberg, Russell Crowe, Catherine Zeta-Jones, Jeffrey Wright, Barry Pepper, Alona Tal, Kyle Chandler

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

5 uwag do wpisu “Władza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.