3:10 do Yumy

Nakręcony w 2007 roku remake klasycznego westernu 3:10 do Yumy miał przywrócić modę na kinowe westerny. Zrobić dla nich to, co udało się Clintowi Eastwoodowi i Kevinowi Costnerowi na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Nie udało się. Western jak nie żył, tak nie żyje, choć akurat ten film zły nie jest.

Dan Evans (Christian BaleVice, Exodus) brał udział w wojnie secesyjnej. Podczas jego nieobecności pozbawiona męskiej ręki farma podupadła, a jego rodzina poważnie zadłużyła się. Pewnego dnia podczas wypasania bydła Evans napotyka bandę Wade’a (Russell CroweWładza, Gladiator) i doprowadza do aresztowania jej przywódcy. Problem w tym, że przestępcę trzeba jeszcze odtransportować do odległego miasta, w którym znajduje się stacja kolejowa. To ryzykowne zadania, bo banda będzie próbowała go odbić. Evans potrzebuje jednak pieniędzy…

Wyreżyserowania filmu podjął się James Mangold, który we wcześniejszych produkcjach ujawnił psychologiczne aspiracje. Nie inaczej jest w 3:10 do Yumy. Historia koncentruje się na wzajemnej relacji między Evansem a Wade’em, ich przeszłości i charakterach. Ten pierwszy wydaje się człowiekiem prawym, ale czy w obliczu rodzinnych problemów zgodzi się przyjąć od przestępcy łapówkę, która rozwiązałaby wszystkie jego problemy? Co da mu to, że po raz kolejny będzie ryzykować życie dla ojczyzny? Czy ojczyzna kiedykolwiek zrobiła coś dla niego?

Nie oznacza to jednak, że brakuje westernowej materii. Nic z tych rzeczy – w filmie nie brakuje efektownych galopad i strzelanin, a także przepięknych amerykańskich plenerów. Mangold wzmacnia tę opowieść o realizm, którego optymistycznemu oryginałowi nieco brakowało. Zmienia też zakończenie, na czym film tylko zyskuje. 3:10 do Yumy to obraz, który podsuwa wiele tematów do dyskusji. Być może dlatego okazał się zbyt trudny dla przeciętnego amerykańskiego widza.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz westerny
– Widziałeś oryginał i pragniesz konfrontacji

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz konnych produkcji
– Irytuje cię psychologizowanie

Michał Zacharzewski

3:10 do Yumy, 3:10 to Yuma, 2007, reż. James Mangold, wyst. Christian Bale, Russell Crowe, Ben Foster, Gretchen Mol, Alan Tudyk, Logan Lerman, Peter Fonda, Vinessa Shaw

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

7 uwag do wpisu “3:10 do Yumy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.