Dawca pamięci

Pierwsza dekada XXI wieku przyniosła modę na ekranizacje powieści youth adult. Zaczęło się od sukcesu Zmierzchu, po którym nastąpiły udane premiery Igrzysk śmierci, Niezgodnej i Więźnia labiryntu. Dawca pamięci nieco spóźnił się na tę falę i nie zdobył zbyt wielkiej popularności. A przecież powieść, na motywach której powstał, przecierała szlaki literaturze dystopijnej.

Odwiedzamy świat, który popadł w ruinę, by następnie się z niej podnieść. Ludzie – dzięki specjalnym pigułkom – nauczyli się żyć bez emocji, bez jakichkolwiek uczuć czy choćby popędu seksualnego. Wszelkie wspomnienia o przeszłości przechowuje Biorca Pamięci, jeden z niewielu ludzi, którzy wciąż widzą kolory. Co jakiś czas zamienia się w Dawcę Pamięci i przekazuje całą swoją wiedzę swojemu młodemu następcy. Właśnie wybrano nim Jonasa (Brenton Thwaites Bogowie Egiptu).

Jonas przestaje przyjmować chemiczne blokady i powoli uczy się od obecnego Dawcy (Jeff Bridges King Kong) podstawowych uczuć: radości, smutku, bólu czy chociażby miłości. Powoli zaczyna też żywić ciepłe uczucia do swojej przyjaciółki, Fiony (Odeya Rush Lady Bird). Poznaje również córkę Dawcy, Rosemary (Taylor Swift), która skrywa pewną tajemnicę…

I im dalej wgryzamy się w tę opowieść, tym bardziej wydaje się ona nudna. Pozbawiona napięcia i emocji, za to mocno nonsensowna. Postacie w Dawcy pamięci są papierowe i banalne, zmagają się ze sztucznymi problemami, którymi trudno się przejąć. W dodatku to jeden z tych filmów, podczas których chce się potrząsnąć bohaterami, zmusić ich do myślenia i działania. Choć akurat to cecha zbiorowa wielu ekranizacji powieści youth adult. Widać młodzi już tacy są – nam, starym, może i nic do tego, ale pomarudzić zawsze można.

Zobacz, jeśli:
– Kochasz dystopie
– Chętnie oglądasz ekranizacje powieści youth adult
– Chcesz poznać historię, którą zachwycił się Jeff Bridges

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz Zmierzchów i Igrzysk śmierci

Michał Zacharzewski

Dawca pamięci, The Giver, 2014, reż. Phillip Noyce, wyst. Brenton Thwaites, Odeya Rush, Jeff Bridges, Meryl Streep, Alexander Skarsgård, Katie Holmes, Cameron Monaghan, Taylor Swift, Emma Tremblay, Alexander Jillings, Meganne Young, Katharina Damm, Jefferson Mays, Coleman Lannum, Justin Miccoli

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.