Skrzydlate świnie

Piłka nożna – nasz sport narodowy – kilkanaście lat temu kojarzyła się przede wszystkim z pseudokibicami. Ludźmi, którzy chodzili na stadion, aby się lać z kibolami przeciwnika albo przynajmniej solidnie na nich bluzgać. EURO 2012 trochę sprawę ucywilizowało. Podobnie jak nowoczesne boiska, zakazy stadionowe i spore podwyżki cen biletów. Nakręcone w 2010 roku Skrzydlate świnie są więc w jakimś stopniu wycieczką w przeszłość, do czasów, kiedy słowo kibic brzmiało nie tyle dumnie, co niebezpiecznie.

Bohaterowie mieszkają w niewielkim miasteczku gdzieś w województwie wielkopolskim i kibicują miejscowym Czarnym. Nie jest to dobra drużyna. Nigdy nie grała w ekstraklasie. Dla Oskara (Paweł MałaszyńskiJack Strong, Weekend) jest jednak najlepsza i najważniejsza. Bycie na każdym meczu i wspieranie zawodników uważa za swój obowiązek, a także okazję do spotkania z przyjaciółmi. Zapomina się w tym do tego stopnia, że decyduje się na udział w bójce, zamiast być przy dziewczynie, która ma za chwilę rodzić.

Wszystko zmienia się wraz ze spadkiem drużyny do niższej ligi. W mieście zaczyna mówić się, że Czarni z powodu problemów finansowych wkrótce zostaną rozwiązani. Problemy finansowe ma też handlujący dewocjonaliami Oskar, który w wyniku wypadku samochodowego traci cały towar. Kasę musi mieć, w końcu dopiero co został ojcem. Tylko dlatego zaczyna rozważać propozycję lokalnego biznesmena, który założył własny klub piłkarski i potrzebuje kibiców. Oskar – jako lider ultrasów – jest dla niego niezwykle cenny…

Film fajnie się ogląda. To słodko-gorzka historia z polskiej prowincji, mówiąca o honorze, miłości do klubu i swojej „małej ojczyzny”, a jednocześnie dojrzałości i odpowiedzialności za rodzinie. Bywa zabawna, czasami również wzruszająca. Trochę mówi o piłce nożnej, a ściślej o kibicowaniu. Przy czym powiedzmy sobie szczerze – Skrzydlate świnie niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Są kibicowską bajką o złych chłopcach, przeznaczoną dla tych fanów kopanej, którzy nigdy nie bawili się na młynie, a co najwyżej grzecznie kibicowali reprezentacji.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz piłkę nożną i atmosferę trybun
– Cenisz opowieści o polskiej prowincji

Odpuść sobie, jeśli:
– Znasz świat ultrasów
– Liczysz na opowieść o futbolu

Michał Zacharzewski

Skrzydlate świnie, 2010, reż. Anna Kazejak, wyst. Paweł Małaszyński, Olga Bołądź, Piotr Rogucki, Karolina Gorczyca, Eryk Lubos, Cezary Pazura, Agata Kulesza, Witold Dębicki, Bartłomiej Firlet, Dominik Bąk, Anna Romantowska,  Andrzej Grabowski, Christian Kamiński, Roman Gancarczyk, Jan Tomaszewski, Przemysław Saleta, Maciej Iwański, Rafał Patyra, Marek Jóźwiak, Paweł Kos

Ocena: 6,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platfo
rmach filmowych i VOD

5 uwag do wpisu “Skrzydlate świnie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.