Pianista

Nie jest to z pewnością najlepszy film Romana Polańskiego, ale bez wątpienia jeden z głośniejszych. Oto kontrowersyjny reżyser o żydowskich korzeniach, który sam doświadczył okrucieństwa Holocaustu, zdecydował się opowiedzieć historię innego polskiego Żyda, Władysława Szpilmana. Wybitnego pianisty, który jeszcze przed wojną bawił publiczność radiową brawurowymi interpretacjami klasyków.

Tylko jakie ma znaczenie to, co było przed wojną? Szpilman (Adrien BrodyKing Kong, Osada), bohater Pianisty, to Żyd i na takich jak on nie ma miejsca w wymyślonym przez Niemców społeczeństwie. Zbombardowane studio radiowe przestaje funkcjonować, a bohater trafia wraz z rodziną do getta. Wciąż jest kimś, sława z czasów przedwojennych daje bowiem pewne przywileje. Wyciąga brata z więzienia i załatwia pozwolenie na pracę ojcu, jednak nie jest w stanie wyrwać bliskich z pociągu wyruszającego do Auschwitz…

Polański nakręcił Pianistę dla świata, nie dla Polaków. Pozwolił ludziom, którzy często nie wiedzieli nawet, gdzie leży nasz kraj, zobaczyć bohaterski zryw w warszawskim getcie, a także zniszczenia, jakie spowodowało powstanie. Pokazał bestialstwo Niemców i zagładę miasta, jak również samotność ukrywającego się Żyda, zdanego na łaskę otaczających go ludzi. W tym Wilma Hosenfelda (Thomas KretschmannResident Evil 2, Dracula 3D), którego oczarowała gra Szpilmana.

Długo można pisać o atutach filmu Polańskiego, wzruszającej i jednocześnie wstrząsającej historii, świetnej grze aktorskiej, doskonałych zdjęciach. Jednak to jeden z tych filmów, o których nie trzeba dużo pisać. Trzeba go natomiast zobaczyć. Poznać bliżej Szpilmana i jego losy, przypomnieć sobie nie tak znowu odległe czasy wojny. Zastanowić się nad wieloma sprawami. Chociażby czy ludzie od tego czasu rzeczywiście się zmienili? A może są tacy sami, tylko mniej to widać?

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się choć trochę historią
– Lubisz dobre kino

Odpuść sobie, jeśli:
– Jesteś polskim faszystą
– Bojkotujesz filmy Polańskiego (twoja strata!)

Michał Zacharzewski

Pianista, The Pianist, 2002, reż. Roman Polański, wyst. Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox, Maureen Lipman, Jessica Kate Meyer, Julia Rayner, Valentine Pelka, Nina Franoszek, Frank Finlay, Ed Stoppard, Cezary Kosiński, Michał Żebrowski, Marian Dziędziel, Krzysztof Pieczyński, Katarzyna Figura

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

3 uwagi do wpisu “Pianista

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.