Ciacho

Nakręcone w 2010 roku Ciacho Patryka Veginosi zaszczytny tytuł najgorszej polskiej komedii pierwszej dekady XXI wieku. Moim zdaniem jest to tytuł niezasłużony. Film faktycznie nie jest najlepszy, ale w badanym okresie powstało co najmniej kilka słabszych produkcji. Ciacho miało tymczasem swoje ambicje i raz po raz autentycznie bawi… O ile lubi się ekranowy chaos, w którym w ostatnich latach specjalizuje się Vega (Polityka, Kobiety mafii 2).

Żyje sobie w naszym kraju młoda, przebojowa dziewczyna, niejaka Basia (Marta Żmuda TrzebiatowskaOch Karol 2, Listy do M 2). Basia ma trzech dziwacznych braci, Dawida (Tomasz Karolak#Jestem M. Misfit, Jeszcze raz), wiecznie nieszczęśliwego w miłości ginekologa, Krzyśka (Marcin BosakPolityka, Szóstka), pantoflarza będącego na utrzymaniu żony, wreszcie Karolka (Paweł MałaszyńskiBelle Epoque, Listy do M), półgłówka wierzącego, że jest nowym Rambo. Basia ma również chłopaka (Tomasz KotBogowie, (Nie)znajomi), który wrabia ją w aferę narkotykową…

Ciacho skupia się na próbach wydostania dziewczyny z więzienia przez trzech mocno rąbniętych braci. Dla nas, widzów, oznacza to miks żartów z bardzo długą brodą, cytowanych tu niekiedy „słowo w słowo z internetu”, jak i autorskich dowcipów scenarzystów. Niektóre teksty są więc żenujące i reprezentują tak zwany humor toaletowo-siusiakowy. Inne autentycznie bawią. Vega folguje sobie przy tym i robi ze swoich bohaterów idiotów. Tym samym upodabnia Ciacho do amerykańskich komedii slapstickowych czy wręcz parodii.

Zapewne dlatego aktorzy specjalnie się nie wysilają, muzyka na ścieżce dźwiękowej łomocze, a logiki i inteligencji w tym wszystkim za grosz. Tyle tylko, że ta mieszanka działa. Ciacho w kinach obejrzało blisko milion widzów, co w 2010 roku było wynikiem co najmniej dobrym. Dopiero jakiś czas po premierze doczekało się negatywnych opinii. Dziś uchodzi za podręcznikowy przykład filmu przereklamowanego. Ale żeby najgorsza polska komedia pierwszej dekady? A w życiu!

Zobacz, jeśli:
– Lubisz polskie komedie
– Śmieszą cię filmy Vegi
– Cenisz Barbarę Kwarc

Odpuść sobie, jeśli:
– Stare i wulgarne żarty cię irytują
– Humor poniżej pasa uważasz za słaby

Michał Zacharzewski

Ciacho, 2010, reż. Patryk Vega, wyst. Marta Żmuda Trzebiatowska, Tomasz Karolak, Paweł Małaszyński, Marcin Bosak, Tomasz Kot, Joanna Liszowska, Danuta Stenka, Marieta Żukowska, Barbara Kwarc

Ocena: 4,5/10

Polub nas na Facebooku

Reklama

7 uwag do wpisu “Ciacho

  1. Pamiętam jak dziś. Swoetowalismy urodziny taty, brata i moje. Zjechał się rodzina. My z chłopakiem wtedy prosto z avatata przyjechaliśmy. I pełni wrażeń opowiadamy. Jakie kolory. Głębia obrazu. Wspaniałe 3d i świetnie stworzony świat. Że co za efekty. I muzyka. I genialna mimika na twarzy Neitiri. Wtedy odzywa się kuzyn. Z typu tych z tribalem na bicelsie. Ze byli na Ciacho i że taki wspaniały i taki śmieszny film. No to kiedyś zabrałam się w domu z chłopakiem za ten film. Skoro szał na miarę avatata…. Po scenie a raczej w trakcie jak Karolak opowiada o wyższości odbytu i wyciąga z niego pierścionek zaręczynowy, poddalismy film. Teraz wiemy, że Vega nic więcej sobą nie reprezentuje jak ten monolog Karolaka. Unikamy jak ognia.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.