Skazany na bluesa

Nie byłoby tego filmu, gdyby nie Ryszard Riedel, charyzmatyczny wokalista blues-rockowego zespołu Dżem. Był genialnym samoukiem. Nigdy nie uczył się śpiewu, szkoły podstawowej też nie skończył. Pod koniec lat siedemdziesiątych zaczął eksperymentować z narkotykami. To one doprowadziły do jego przedwczesnej śmierci i paradoksalnie pomogły zbudować jego legendę.

Po ten temat sięgnął Jan Kidawa-Błoński, bliski krewny wokalisty, który podobnie jak Riedel wychował się w śląskich familokach i dobrze pamiętał realia życia w PRL-u. Przygotowując film Skazany na bluesa, podjął kilka doskonałych decyzji. Po pierwsze, do głównej roli wybrał Tomasza Kota (Bogowie, Ciacho), wówczas jeszcze aktora mało znanego, kojarzonego głównie z serialem Na dobre i na złe. Po drugie, postanowił opowiedzieć o kilku najważniejszych epizodach z życia Riedla. I bardzo dobrze je wybrał.

Historia rozpoczyna się w 1976 roku w Tychach. Riedel nie uczy się, nie pracuje, żyje z tego, co dadzą mu rodzice. Fascynuje się zachodnią muzyką i Indianami, nieco buja w obłokach, czym doprowadza do szewskiej pasji swojego ojca, dość mocno stąpającego po ziemi ormowca. Ma już zespół i ma dziewczynę, Golę (Jolanta Fraszyńska – Pitbull), która szybko zachodzi w ciążę. Czeka ich szybki ślub. Piętnaście lat później Riedel jest już gwiazdą, tyle że upadłą gwiazdą. Nałóg zżera go od środka.

Pominięcie lat 80., szczytowego okresu w historii zespołu, było krokiem kontrowersyjnym, ale – jak się okazuje – słusznym. Skazany na bluesa nie jest bowiem opowieścią o Dżemie, a o klęsce życiowej niezwykłego człowieka. Riedel zostaje pokazany w chwili upadku, kiedy sukcesy okazują się nic nieznaczące. I to cenna lekcja, z której warto wyciągnąć wnioski.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz Dżem
– Cenisz polskie biografie

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz aktorów-amatorów
– Liczysz na film lekki, śmieszny i przyjemny

Michał Zacharzewski

Skazany na bluesa, 2005, reż. Jan Kidawa-Błoński, wyst. Tomasz Kot, Jolanta Fraszyńska, Maciej Balcar, Anna Dymna, Adam Bauman, Joanna Bartel, Paweł Berger, Beno Otręba, Przemysław Bluszcz

Ocena: 7,5/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD. 

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Skazany na bluesa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.