Ukryta gra

To miał być przełomowy film w karierze producenckiej Piotra Woźniaka-Staraka. Po lokalnych sukcesach Bogów i Sztuki kochania przygotował obraz, który może powalczyć o międzynarodowego widza. Ukryta gra powstała bowiem w języku angielskim i dotyka spraw znanych na całym świecie. Przyciąga też międzynarodową obsadą, wśród której pierwsze skrzypce gra wciąż ceniony Bill Pullman (Dzień niepodległości, Zagubiona autostrada), a partnerują mu między innymi Robert Więckiewicz (Król życia, Ja teraz kłamię), znana z co najmniej kilku seriali Lotte Verbeek oraz uwielbiany w Rosji Aleksey Serebryakov (Lewiatan).

Rok 1962. Radzieckie okręty wojenne zmierzają w kierunku Kuby i prezydent Kennedy rozważa interwencję. Trzecia wojna światowa – tym razem atomowa – wisi na włosku. Kluczowe dla jej wybuchu mogą być informacje od sowieckiego zdrajcy o pseudonimie John Gift (Cezary KosińskiJestem mordercą, Policjanci). Niestety, podjęta przez niego próba przekazania mikrofilmu podczas konferencji w Moskwie kończy się fiaskiem. Amerykanom udaje się zaaranżować drugą. Do kontaktu ma dojść podczas przygotowywanego od dawna pojedynku szachowych arcymistrzów w Warszawie.

Już na wstępie pojawia się problem. Amerykański mistrz umiera i zgodnie z regulaminem może go zastąpić jedynie człowiek, który pokonał go jako ostatni. To Joshua Mansky (Bill Pullman), niegdyś ceniony wykładowca i współpracownik Oppenheimera, a obecnie zapijaczony hazardzista. Agentka Stone (Lotte Verbeek) przewozi go siłą do ambasady amerykańskiej w Warszawie i w dźwiękoszczelnym pomieszczeniu wprowadza w plan. Mansky ma po prostu grać. Długo i namiętnie. Problem w tym, że ważniejsza partia będzie się toczyć poza szachownicą.

Film umiejętnie oddaje atmosferę Zimnej Wojny. Może nawet trochę ją przerysowuje, upodabniając Pałac Kultury do wieżowców Gotham i wprowadzając naciągane, acz klimatyczne wątki poboczne. Za jeden z nich odpowiada dyrektor pałacu (Robert Więckiewicz występujący w oryginalnej peruce Mieczysława Moczara), który dostrzega w Manskym kolegę do picia i za wszelką cenę stara się mu zaprezentować polską gościnność. Debiutujący w roli reżysera operator Łukasz Kośmicki (Gry uliczne) umiejętnie dba o plastyczną stronę filmu, jednocześnie pozwalając aktorom na wykreowanie kilku niezapomnianych postaci. Bronią się epizody, choćby ten z hipnotyzerem, widz zaś raz po raz wodzony jest za nos.

Na słowa uznania zasługuje również Bill Pullman. Wskoczył do filmu w ostatniej chwili. Miał zagrać mniejszą rolę, jednak ostatecznie zagrał główną. Zastąpił Williama Hurta, który po kilku dniach zdjęciowych w Warszawie złamał sobie nogę i musiał zrezygnować z produkcji. Klimatu Ukrytej grze dodają dialogi nagrane w oryginalnych językach (Polacy między sobą mówią po polsku, Amerykanie po angielsku, a Rosjanie po rosyjsku) oraz niesamowita wizja stolicy z początków lat sześćdziesiątych. Oj, niewiele dzieli ostatnią produkcję Woźniaka-Staraka od hitów zza oceanu.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz klimat zimnej wojny
– Masz ochotę na thriller szpiegowski

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz realistycznej opowieści
– Boisz się hipnotyzerów

Michał Zacharzewski

Ukryta gra, The Coldest Game, 2019, reż. Łukasz Kośmicki, wyst. Bill Pullman, Lotte Verbeek, James Bloor, Robert Więckiewicz, Aleksey Serebryakov, Corey Johnson

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

6 uwag do wpisu “Ukryta gra

  1. Film jest przełomowy i to bez dwóch zdań. Mnie wszystkiego jego filmy się podobały tak naprawdę, ale fakt ten ostatni zdecydowanie najlepsze kino

    Polubienie

  2. Film bardzo mi sie podobal, pomimo tego, ze nie jest to moj ulubiony gatunek, wybralam sie na niego tak troche z rezerwa a wyszlam bardzo zadowolona

    Polubienie

  3. Zdecydowanie warty wysokich nagród i uwagi ! Nie myslalam ze Polskie dzielo moze byc tak swietnie rozegrane. Gatunek nie w moim stylu ale spodobal mi sie i wiekszosc czasu siedzialam jak na szpilkach zapominajac o popcornie 😛

    Polubienie

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.