Łańcuchy pokarmowe terenów zalesionych

Tytuł sugeruje dokument przyrodniczy bądź wręcz nudnawy film edukacyjny przeznaczony do wyświetlania na lekcjach biologii. Tymczasem Łańcuchy pokarmowe terenów zalesionych to polska produkcja krótkometrażowa, trwająca około pięciu minut i oferująca niezbyt skomplikowaną historię nie mającą wiele wspólnego z biologią. Las owszem, jest, ale to wszystko.

Obserwujemy młodego człowieka, który jedzie samochodem przez las. Za sobą ciągnie na linie człowieka. Humor mu dopisuje, wydaje się nie przejmować tym, co właśnie robi. W końcu zatrzymuje się, bierze pistolet, zakłada worek na głowę swojej ofiary i idzie z nią w głąb lasu. Nieoczekiwanie wpada na innego człowieka szykującego się do egzekucji. Cóż, to musi być po prostu bardzo popularne miejsce…

Reżyser Łańcuchów pokarmowych terenów zalesionych jest przede wszystkim montażystą. Właśnie to doświadczenie ułatwiło mu zgromadzenie na planie krótkometrażówki kilku znanych nazwisk. Na ekranie pojawiają się bowiem Sławomir Orzechowski (Pożegnanie z Marią, Niezawodny system),  Antoni Królikowski (Polityka, Karbala), Jacek Beler (Diablo, Pułapka) czy dziennikarz Piotr Najsztub. Filmy krótkometrażowe kręcił nie bez powodu. Dzięki nim przygotował się do realizacji ambitniejszej produkcji – serialu dokumentalnego Kwatery Hitlera.

Tym akurat filmem udowadnia, że ma dobre pomysły i potrafi je opowiedzieć. Materiał umie zaś tak zmontować, żeby oglądało się go z zainteresowaniem. W tym kontekście nie dziwią nagrody na przeglądach filmów niezależnych – od Gniezna po Sao Paulo. Łańcuchy pokarmowe terenów zalesionych to prostu profesjonalnie zrealizowana produkcja. Tyle że krótka. Bardzo krótka.

Zobacz, jeśli:
– Masz te 5-7 minut
– Lubisz opowieści z twistem

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz lasów
– Boisz się, że czeka cię lekcja przyrody

Michał Zacharzewski

Łańcuchy pokarmowe terenów zalesionych, 2015, reż. Maciej Gajewski, wyst. Sławomir Orzechowski, Jacek Beler, Antoni Królikowski, Sebastian Konrad, Bartosz Sztybor, Piotr Najsztub

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.