Special Correspondents

Dziennikarze zeszli na psy. Kilkadziesiąt lat temu uchodzili za specjalistów w swojej dziedzinie – gospodarce, sporcie czy chociażby sprawach zagranicznych. Do tego musieli dobrze znać język polski, by móc w sposób poprawny i zrozumiały wyjaśnić złożone wydarzenia czy zjawiska. Dziś „dziennikarzem” może zostać każdy, nawet ja. Nie musi się na niczym znać, nie musi umieć zdobywać informacji ani tym bardziej trafnie ich analizować. Wystarczy, że ma dwa palce i internet. Media służą zresztą obecnie dwóm celom: propagandzie albo zarabianiu pieniędzy. Jakość nikogo nie interesuje.

Special Correspondents opowiadają historię tak niewiarygodną, że aż się chce wierzyć, że jest prawdziwa. I nie jest, ale pewnie mogłaby się wydarzyć. Oto przystojny dziennikarz radiowy Frank (Eric BanaKról Artur: Legenda miecza) zostaje wysłany wraz z doświadczonym dźwiękowcem Finchem (Ricky GervaisNoc w muzeum: Tajemnica grobowca) do Ekwadoru, gdzie szykuje się przewrót. Jednak przeżywający kłopoty rodzinne Finch traci bilety samolotowe i pieniądze powierzone im przez rozgłośnię. Panowie postanawiają nagrywać reportaże na miejscu, w Nowym Jorku, na strychu lokalnego baru. Z wymyślonych przez nich doniesień dotyczących rebelii zaczynają korzystać konkurenci.

Oczywiście to nie koniec ich przygód, gdyż w celu ukrycia szwindlu panowie będą musieli upozorować swoje porwanie. Skorzysta na tym żona Fincha, która przez przypadek jest również kochanką Franka i marzy o karierze wokalnej. A czy może być lepsza okazja na zaprezentowanie swojego talentu wokalnego niż porwanie męża? Zakręcone? Jasne. Ale Special Correspondents – remake francuskiego Envoyés tres spéciaux – to w końcu komedia. Bohaterowie zostali umiejętnie skontrastowani i są odpowiednio beztroscy, by ściągnąć na siebie coraz to nowsze problemy. Pomysły na ich rozwiązanie coraz bardziej komplikują sytuację, a widzom dostarczają okazji do śmiechu.

Niestety, tego śmiechu jest niewiele. Przygotowanemu dla Netfliksa filmowi brakuje zabawnych sytuacji czy trafionych dialogów. Sam scenariusz szybko staje się niewiarygodny, a jednocześnie dość przewidywalny. Postacie są bowiem jednowymiarowe. Frank to cwaniak, Finch nieudacznik o złotym sercu, zaś jego żona Eleonora (Vera FarmigaObecność, Pasażer) od początku prosi się o nauczkę. Pomysł nie był zły. Po prostu zabrakło odpowiednio dopracowanego scenariusza. Zabawniejszego!

Zobacz, jeśli:
– Jesteś dziennikarzem
– Widziałeś francuski oryginał i chcesz porównać

Odpuść sobie, jeśli:
– Wierzysz w komediowe moce Gervaisa
– Marzysz o wakacjach w Ekwadorze

Michał Zacharzewski

Special Correspondents, 2016, reż. Ricky Gervais, wyst. Ricky Gervais, Eric Bana, Vera Farmiga, Kelly Macdonald, America Ferrara, Benjamin Bratt, Kevin Pollak, Mimi Kuzyk

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku!

4 uwagi do wpisu “Special Correspondents

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.