Rodzinny dom wariatów

Rodzinny dom wariatów to amerykański komediodramat świąteczny w doskonałej obsadzie. Historię może i opowiada standardową, za to proponuje mnóstwo niewymuszonego humoru polanego celnymi obserwacjami i niegłupimi wnioskami. Nie tak łatwo wkupić się w nową rodzinę. Zwłaszcza taką jak Stone’owie.

Everett Stone (Dermot Mulroney Porwanie) wreszcie ma poważną dziewczynę (Sarah Jessica ParkerSłoneczni chłopcy). Taką, której nie wstydzi się zaprosić na rodzinne święta. Meredith trochę boi się tego spotkania, zwłaszcza że jest osobą nienawykłą do tego typu spotkań. Matka Everetta, Sybil (Diane Keaton Miłość i śmierć), jego ojciec (Craig T. NelsonDuch 2) i reszta rodziny witają ją z pewną rezerwą. Widzą bowiem przed sobą sztywną mieszczkę, która zachowuje się co najmniej dziwnie. Jedynie jego brat, lekkoduch Ben (Luke WilsonIdiokracja), wita ją z szeroko rozpostartymi ramionami.

Rodzina Stone’ów na pierwszy rzut oka wydaje się zgrana i kochająca. Dopiero kiedy przyjrzeć się jej bliżej, wychodzą ukrywane pretensje i napięcia, kompleksy, lęki. Film w sposób ciepły i wzruszający pokazuje taką właśnie nieidealną i przez to bardzo prawdziwą rodzinę. Grupę ludzi, którzy są sobie nieobojętni, a jednocześnie nie zawsze potrafią to właściwie okazać. Potrafią za to rozmawiać i to okaże się pomocne w godzinie próby (bez takiej nie byłoby przecież filmu).

Rodzinny dom wariatów zachwyca nie tylko znakomitą obsadą, ale też dobrym wyczuciem twórców, którzy umiejętne łączą wątki dramatyczne i komediowe. Aż dziwne, że Thomas Bezucha – reżyser i scenarzysta – nakręcił później młodzieżowe Monte Carlo i western Prawo krwi z Kevinem Costnerem. Czyżby wyprztykał się z obyczajowych obserwacji albo poszedł w komercję? Nie uwierzę. Przecież pisze dobrze i ma rękę do aktorów…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz rodzinne komediodramaty
– Wybierasz się na gwiazdkę do obcych sobie ludzi

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na czystą i durną komedię
– Nie lubisz opowieści o dużych amerykańskich rodzinach

Michał Zacharzewski

Rodzinny dom wariatów, The Family Stone, 2005, reż. Thomas Bezucha, wyst. Claire Danes, Diane Keaton, Rachel McAdams, Dermot Mulroney, Craig T. Nelson, Sarah Jessica Parker, Luke Wilson, Tyrone Giordano, Brian White, Elizabeth Reaser, Paul Schneider, Savannah Stehlin, Robert Dioguardi, Jamie Kaler, Michael Pemberton, Carol Locatell

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.