Idiokracja

Ten film jest jak mem. Durny, wręcz idiotycznie głupi, a jednak przerażająco prawdziwy. Patrząc na to, co dzieje się z naszym społeczeństwem, ze światem, w  jaki sposób wykorzystywana jest demokracja, rzeczywiście można nabrać przekonania, że suniemy po równi pochyłej, na której końcu znajduje się… Idiokracja.

Zawiązanie akcji przypomina to z Seksmisji. W 2005 wojskowi naukowcy przeprowadzają eksperyment, w wyniku którego poddają procesowi hibernacji szeregowego Joe (Luke WilsonMotel) i prostytutkę Ritę (Maya Rudolph Presidental Reunion), osoby o przeciętnym ilorazie inteligencji i bardzo różnych doświadczeniach życiowych. Chcą wybudzić ich po roku i poddać serii testów. Ale, jak to czasami bywa z nie do końca legalnymi eksperymentami, ktoś zostaje aresztowany, kto inny odchodzi z pracy, i w efekcie rząd o wszystkim zapomina.

Joe i Rita budzą się w roku 2505 i z przerażeniem odkrywają, że świat zmienił się. Zgłupiał. Ludzie nie potrafią już nawet sprawnie liczyć, porozumiewają się szczątkowym językiem, no i zachowują jak idioci. Wodę zastąpił napój izotoniczny jednej z korporacji, prezydentem wybrano gwiazdę filmów pornograficznych, a programy rozrywkowe sprowadzają się do kopania po genitaliach. W takiej rzeczywistości bohaterowie będą musieli się nie tylko odnaleźć, ale i znaleźć sposób na powrót do swoich czasów.

Ich perypetie są zabawne – Idiokracja to komedia, cięta satyra społeczna – ale ważniejsza jest chyba diagnoza społeczna. Bo rzeczywiście chwilami można odnieść wrażenie, że świat zdąża w stronę wskazaną przez twórców filmu. Widać to po poziomie rozrywki, wynikach matur, skali ogłupienia medialną propagandą. Postępującej dewaluacji wiedzy i promocji głupoty. Tylko ten 2505 rok wydaje się nieco na wyrost. Świat może tak wyglądać za mniej niż sto lat…

Zobacz, jeśli:
– Chcesz zobaczyć amerykańskiego klona Seksmisji
– Też masz wrażenie, że świat schodzi na psy
– Znasz Idiokrację tylko ze słyszenia

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na poważne kino

Michał Zacharzewski

Idiokracja, Idiocracy, 2006, reż. Mike Judge, wyst. Luke Wilson, Maya Rudolph, Dax Shepard, Terry Crews, Anthony ‚Citric’ Campos, David Herman, Sonny Castillo, Robert Musgrave, Michael McCafferty, Christopher Ryan, Justin Long, Chris Warner, Randal Reeder, Patrick Fischler, Darlene Hunt, Mitch Baker, Brendan Hill, Andrew Wilson, Turk Pipkin, Jason Konopisos, Evan Miller, Thomas Haden Church, Scarface

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

 

3 uwagi do wpisu “Idiokracja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.