Sęp

To jeden z tych filmów, który podzielił widzów i krytyków. Ci pierwsi najczęściej film chwalili, ci drudzy odsądzali jego twórców od czci i wiary. Ba, prześcigali się w wyliczaniu wszystkich nonsensów fabularnych i schematów ogranych w kinie amerykańskim. Sęk w tym, że choć Sęp grzęźnie w bagnie ogranych pomysłów, to jednocześnie robi sporo, by od klisz uciec albo przynajmniej by w ich ramach zaproponować widzom coś nowego. Nietypowego.

Tytułowym Sępem jest policjant nazwiskiem Wolin (Michał Żebrowski Poznań 56), który razem ze swoim przełożonym, Bożkiem (Daniel OlbrychskiPotop), rozpoczyna pracę nad serią ucieczek znanych bandytów z więzień, szpitali, transportów czy sądów. Wszystko wskazuje na to, że pomaga im jakaś świetnie zorganizowana grupa, która ma swoich ludzi także i w policji.

Wolin jest jednym z tych gliniarzy, którzy rozrysowują na tablicach dziwaczne wzory i hodują koty, a po pracy okładają worek bokserski wypełniony cementem bądź bawią się w parkour pod mostem. Niby ma partnera, Robaczewskiego (Paweł Małaszyński Katyń), ale w sumie nie bardzo wiadomo, jakie łączą ich relacje. Bo chwilami Sęp śmieszy, jakby był parodią gatunku. Niektóre pomysły scenarzystów ewidentnie noszą znamiona pastiszu. Kiedy indziej film jest zaskakująco poważny, wręcz mroczny i niepokojący, przesiąknięty cytatami z Nolana i muzyką zespołu Archive.

A jednak Eugeniusz Korin próbuje odwrócić pewne schematy, każe nam kwestionować oczywisty podział na dobro i zło, samą historię ciągnie zaś w nieoczywistym kierunku. Finał koncertowo marnuje, ale wcześniej raczy widza kilkoma naprawdę udanymi dialogami i proponuje niezły poziom realizacyjny. Jak na debiut, wykazuje się sporym wyczuciem gatunku. Na tyle dużym, by dać mu drugą szansę. Tylko czy Korin będzie chciał po nią sięgnąć, skoro ma teatr?

Zobacz, jeśli:
– Lubisz polskie kryminały
– Potrafisz przymknąć oko na niedociągnięcia

Odpuść sobie, jeśli:
– Oczekujesz realizmu
– Nie wiesz, co to pastisz

Michał Zacharzewski

Sęp, 2012, reż. Eugeniusz Korin, wyst. Michał Żebrowski, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Anna Przybylska, Paweł Małaszyński, Piotr Fronczewski, Mirosław Baka, Sebastian Pawlak, Szymon Sędrowski, Anna Dereszowska, Tomasz Lulek, Jolanta Fraszyńska, Andrzej Baranowski, Andrzej Szopa, Piotr Gąsowski, Joanna Kupińska, Bartosz Dziedzic, Przemysław Sadowski, Przemysław Sadowski, Andrzej Grabowski, Henryk Talar, Jacek Beler, Lech Łotocki, Marek Kalita, Radosław Pazura, Joanna Orleańska, Andrzej Musiał

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

4 uwagi do wpisu “Sęp

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.