Synteza

W 1983 roku powstała nie tylko Seksmisja, ale i oparta na podobnym pomyśle Synteza Macieja Wojtyszki – niby produkcja dla dzieci, a zarazem ciekawa wizja zetknięcia się przyszłych ludzi z ówczesnymi. I choć technicznie mocno się zestarzała, to treści niesie ciekawe.

Nastoletni Marek (Piotr Jachowicz), syn inżyniera Torlewskiego (Piotr FronczewskiSęp), jest śmiertelnie chory. Po kolejnej zapaści zostaje zahibernowany. Jego ojciec wierzy, że w przyszłości naukowcy będą w stanie mu pomóc. I rzeczywiście, gdzieś w połowie XXI wieku naukowcom udaje się przywrócić go do życia. Podobnej procedurze zostaje poddany dyktator Muanta (Wiktor Grotowicz), który marzył o przejęciu władzy nad światem i zaprowadzeniu nowych, lepszych rządów…

Chłopiec trafia do rodziny jednego z naukowców, udziela wywiadów w holowizji, próbuje przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. Muanta tymczasem hackuje pilnującego go robota i z jego pomocą opanowuje środki masowego przekazu. Siłą rzeczy dojdzie do ich konfrontacji – Synteza to przecież film dla dzieci, w którym dzieci dokonują wielkich czynów. Zanim jednak to się stanie, poznamy realia życia w przyszłości. Nie tak znowu odkrywcze.

Najbardziej zestarzała się techniczna strona filmu. Tandetna elektroniczna muzyka w połączeniu z „futurystycznymi” fryzurami i kostiumami z lat 80. śmieszy, podobnie jak i sama holowizja czy archaiczne komputery. Wiele gadżetów pojawiających się na ekranie, włącznie ze wspomnianymi robotami, już w latach 90. mogło uchodzić za relikty przyszłości. Ciekawsze są socjologiczne wizje Macieja Wojtyszki, zarówno dotyczące wyglądu przeciętnej rodziny, jak i działań Muanty.

Synteza ma parę uroczych scen i barwnych postaci, choćby gwiazdę przyszłości, aktorkę Glorię Lamb (cudownie przerysowana Krystyna Janda). Ma też kilka ciekawych scen i parę niegłupich dialogów. Pozostaje jednak produkcją dla dzieci, i to produkcją, która przez te 40 lat mocno się już zestarzała. Współczesnych nastolatków nie zachwyci. Co najwyżej koneserów PRL-owskiej fantastyki.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz siermiężne polskie science-fiction
– Cenisz dziecięce produkcje Wojtyszki

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na coś na miarę Seksmisji
– Masz uczulenie na tandetę

Michał Zacharzewski

Synteza, 1983, reż. Maciej Wojtyszko, wyst. Piotr Jachowicz, Wiktor Grotowicz, Andrzej Mrozek, Marek Walczewski, Halina Łabonarska, Agata Kargul, Andrzej Dragan, Ryszard Radwański, Piotr Fronczewski, Krystyna Janda, Beata Tyszkiewicz, Jerzy Zelnik, Władysław Kowalski, Marta Lipińska, Teresa Sawicka, Waldemar Śmigasiewicz, Henryk Bista, Maria Zbyszewska, Janusz Michałowski, Krzysztof Stroiński, Bogusław Linda, Tomasz Lulek, Tomasz Budyta

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Synteza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.